Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Filozofii je nově možné studovat také na Katolické teologické fakultě

06. 08. 2023 - Vincenc Novák

Nový bakalářský program s názvem "Filozofie a etika" nabízí uchazečům Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy. K přijetí do programu letos není nutné složit přijímací zkoušku.

Jak uvádí fakulta na svých webových stránkách, absolventi se díky studiu snadno uplatní v řadě profesí, které kladou důraz na schopnost tvořivého myšlení a kritické reflexe. "Zaměstnavatelé v dnešní době potřebují lidi s širokým univerzálním rozhledem, kteří zároveň umí myslet, psát, a argumentovat. Český vzdělávací systém na středních školách tohle nepěstuje a mladí mívají problém dobře formulovat svá stanoviska. S tím jim náš nový obor dokáže pomoci, a nejen s tím," uvádí proděkan KTF UK pro vědu Jakub Jinek.

Podstatná část nového oboru je postavená na filozofii, která se na KTF učila odnepaměti. Její role však byla dle Jinka v průběhu času upozaďována a spolu s ní mizely i podmínky pro její rozvoj. Na základě toho se vedení fakulty dohodlo, že by bylo dobré tento program do studijního plánu vrátit.

V první části studia se budou studenti věnovat úvodům do filosofické a křesťanské etiky, aplikované etiky, politické filosofie a sociální etiky. Součástí studijního plánu jsou také akademické dovednosti, metodologie, schopnost vědeckého psaní a nácvik filosofické argumentace a rétoriky.

Dalším pilířem studia jsou přednášky uvádějící do základních problémů filosofie v jejich historickém kontextu a na ně navazující semináře četby klíčových textů západní filosofické tradice. Program se věnuje také výuce klasických jazyků v rozsahu, který jiné obory v českém vysokoškolském prostředí nenabízejí.

Více informací o novém studijním programu najdete zde.

Zdroj úvodního obrázku: Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram