Cookie Consent by Free Privacy Policy website

FILMEM PRO KLIMA: ŠEST STUDENTSKÝCH FILMŮ O ZMĚNĚ KLIMATU JE KE SHLÉDNUTÍ ONLINE 

15. 12. 2022 - Redakce

Dvanáct studentů vysokých škol vytvořilo v projektu Filmem pro klima šest krátkých filmů s tématem klimatické změny. Nyní je všechny můžete vidět online v české i anglické verzi. 

Přesně před rokem, na začátku prosince loňského roku, se v Praze konal bezplatný workshop pro studenty vysokých škol, kteří měli zájem natočit krátký k tématu změny klimatu. 

Workshopu se účastnili i dokumentaristé Tereza Reichová a Jan Sacher, kteří účastníkům pomohli s dramaturgickou výstavbou a byli jim k dispozici i pro konzultace během tvorby filmu. Autoři šesti vybraných scénářů poté získali finanční mini-grant, díky kterému mohli natočit své krátké filmy. Ty můžou být dále využity při přípravě výukových lekcí nebo při osvětě o změně klimatu. 

Šestice jedinečných krátkých filmů, které vytvořili mladí čeští filmaři a filmařky studující na FAMU, UMPRUM, Filmové Akademii Miroslava Ondříčka v Písku a FTF v Bratislavě, byla v premiéře uvedena 22. června v Kině Kavalírka. Několik z nich bylo uvedeno i na podzimním festivalu Prague Science Film fest.  

Filmy jsou nyní ke shlédnutí na youtube kanále Člověka v tísni v české i anglické verzi s titulky a prohlédnout si je můžete i na online platformě Dafilms Junior

Radixxx (Denisa Langrová, Jana Chmelařová) 

Jaká je pozice jedince/dvojice v boji proti klimatické hrozbě a za klimatickou spravedlnost? Snímek odráží marnost, paralýzu a absurditu individuálního boje, ale i sílu přátelství. Dystopický sci-fi výlet do světa, v němž aktéři zažívají naplno důsledky klimatické změny.

Česká verze filmu na Youtube zde
Verze s anglickými titulky zde

Plašte neplašte (Lucie Bečvářová, Martin Fischer) 

Klimatické věřte nevěřte. Uvidíte dva příběhy o planetě a lidech. Nechaly jsme se inspirovat krutou skutečností klimatické krize, nebo jsme si vymyslely kachnu?

Česká verze filmu na Youtube zde
Verze s anglickými titulky zde

Film o žížalách (Adéla Kaiserová, Barbora Aradská) 

Žížala jako produkt a zároveň producent. Jaký by byl svět bez ní, byl by? Cesta po stopách malého tvora a po stopách, které vytváříme my lidé. Má to žížala v moderním světě těžší než kdy dřív, anebo si dokáže se všemi nástrahami poradit sama a po svém? 

Česká verze filmu na Youtube zde
Verze s anglickými titulky zde 

Farma zvířátek (Adam Závodský, Adam Růžička) 

Orwellovská animovaná parodie klimatických mezinárodních vyjednání skupiny politiků o opatřeních k uhašení požáru emisí C02.

Česká verze filmu na Youtube zde
Verze s anglickými titulky zde

10 tisíc pro klima (Valerie Vítů, Michaela Kozáková) 

Co se dá udělat s grantem deseti tisíc korun pro klima? Dokumentární sociologická etuda o tom, zda a jak může tato částka mírnit následky klimatické změny.

Česká verze filmu na Youtube zde
Verze s anglickými titulky zde 

PRIRODA_2.0 (Radek Ševčík, Petr Chromčák) (bude online k dispozici v lednu 2023) 

V době, kdy se mnohý člověk již nepovažuje za součást přírody, vyrostla uprostřed valašské krajiny budova se stálou expozicí „Trezor přírody“. Film observuje skupinku hrajících si dětí v izolovaném prostoru plném umělých reprodukcí přírody. Mohou v něm nalézt poznání o přírodě? 

Projekt vznikl v rámci workshopu „Filmem pro klima“, s podporou společnosti Člověk v tísni v rámci programu 1Planet4All EU. 

EU a Člověk v tísni nenesou odpovědnost za obsah filmů. 

Plašte neplašte

Zdroj: ČVT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram