Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Erasmus, aneb program plný cestování zdarma a vzdělávání, je dostupný pro téměř každého mladého studenta

11. 10. 2021 - Aneta Havránková

Je vám více jak 13, rádi cestujete a jste zvídaví? Tak to jste na správném místě! Většina lidí zná Erasmus, ale zejména ten pro vysokoškoláky. Na Erasmus ale může vyrazit kdokoliv, nemusíte ani být studenti. Pro lidi starší 13 let se po celé Evropě a okolí odehrávají různé projekty neformálního vzdělávání, které se zabývají aktuálními tématy, kterými bývají obvykle diskriminace, rasismus, migrace, LGBT, tanec, umění, ekologie, kyberšikana a další. Projektů je opravdu mnoho a každý se trefí do toho, co ho zajímá. Navíc, tyto projekty bývají na týden, či dva, takže se nemusíte bát vysoké absence ve škole.

Jak to na takových projektech chodí? Sejde se zde skupina mladých lidí z celé Evropy, seznamují se a účastní se spolu různých workshopů, přednášek, debat, prezentací apod. Všechno to jsou aktivity neformálního vzdělávání, které jsou velmi odlišné od toho, co se učíme ve škole. Na každém projektu je nějaký výlet a všichni mají možnost poznat dané místo.

A víte, co je nejlepší? Ubytování, strava i doprava jsou plně hrazené z grantů Evropské Unie, vy si tak platíte jen kapesné a případné pojištění. A to je super, ne?

Bojíte se vyrazit do zahraničí sami? Nebojte, nemusíte, vezměte své kamarády. Na každý projekt se vysílá skupina lidí z každé země. Běžně to bývá cca šest lidí za každou skupinu a skupin bývá nejčastěji pět až šest. V průměru je tak na projektech asi 32 lidí. Může se ale stát i to, že jich tam je 12, nebo naopak 60.

Typů takových projektů je mnoho, ale nejčastěji se jedná o výměny mládeže a tréninkové kurzy. Pro ty méně zkušené se doporučuje jezdit na výměny, jelikož zde se nevěnujete tématu tak intenzivně, jako na tréninkových kurzech. Zároveň je zde více volného času a prostor poznat své zahraniční kamarády.

Kde takové projekty naleznete? Organizací v ČR, které je pořádají, je mnoho. Mohu zmínit například Tmelník, Help People, Objektivní Evropa, EYCB a ICMJH. Všechny tyto organizace sdílejí projekty na stránkách, ale i ve facebookové skupině Youth Projects Czech Republic, zde naleznete opravdu všechny projekty od všech organizací. Skupinu naleznete zde.

Tak neváhejte a splňte si sen vyrazit někam do zahraničí s kamarády!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram