Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Co dělat, když se dítě nedostane na střední školu

03. 05. 2023 - Šimon Hauser

Přijímací zkoušky na střední školy mohou být pro studenty i jejich rodiče velmi stresující. Co když se nedostanete na školu, kterou jste si přáli? Nezoufejte! Zde je pět rad, jak se s tím vypořádat.

První a nejdůležitější krok je podpořit sebe sama emocionálně. Nedostat se na střední školu pro vás může být velké zklamání a znamenat ztrátu sebevědomí. Proto je klíčové si uvědomit, že to nebylo nic osobního, nestalo se to jen vám a jste stále skvělí a talentovaní lidé. Můžete se zaměřit na vaše silné stránky a talenty a rozvíjet je i na jiné škole.

Druhý krok je zjistit si další možnosti. Pokud jste se nedostali jen o pár míst pod čarou, můžete se pokusit podat odvolání. Pokud byl rozdíl větší, obraťte se na jiné školy, které mají ještě volná místa v druhém nebo dalším kole. Obvolejte si různé obory a zjistěte si podmínky přijetí.

Odvolání je možné podat do tří pracovních dnů od doručení rozhodnutí. Musí být písemné a mělo by obsahovat několik náležitostí:

 • Název a adresa školy, na kterou se odvoláváte (odvolání se zasílá řediteli školy, který rozhodnutí o nepřijetí vydal).
 • Jméno a příjmení uchazeče a adresa, na kterou má být doručeno rozhodnutí o odvolání.
 • Číslo rozhodnutí o nepřijetí a datum jeho doručení.
 • Důvod odvolání, tedy proč si myslíte, že bylo rozhodnutí o nepřijetí nesprávné nebo nezákonné. Můžete například poukázat na chyby v hodnocení přijímací zkoušky, nesrovnalosti v kritériích přijetí nebo diskriminaci uchazeče.
 • Podpis uchazeče nebo jeho zákonného zástupce (v případě nezletilého uchazeče).

Odvolání můžete doručit osobně na školu, poslat poštou jako doporučený dopis nebo zaslat prostřednictvím datové schránky. 

Pokud nepomůže ani odvolání, třetím krokem je vybrat si jinou vhodnou školu. Máte-li více možností, poraďte se s rodiči nebo učitelem, která škola by vám nejvíce vyhovovala. Zvažte své zájmy, schopnosti, cíle a osobnost. Podívejte se na nabízené obory, učební plány, vzdělávací metody a atmosféru školy. Navštivte společně den otevřených dveří nebo si domluvte osobní schůzku s ředitelem nebo učitelem. Vybírejte podle toho, co vám nejvíce sedí.

Čtvrtý krok spočívá v přípravě na novou situaci. Pokud se dostanete na jinou školu, než jste chtěli, může to být těžké přijmout. Ale nebojte se! Vyberte si nového kamaráda, zapojte se do zájmových kroužků, snažte se být otevření novým věcem. Rozhodněte se, že si z této zkušenosti odnesete něco pozitivního.

A nakonec, nezoufejte, když se vám nepodařilo dostat se na vysněnou střední školu. Tento problém není jediným, který vám život přinese. Je ale důležité, abyste se s ním vypořádali s klidem a optimismem. Důvěřujte sami sobě a věřte, že najdete novou cestu. Každá škola může být pro vás příležitostí k učení, růstu a objevování sebe sama. Neúspěch není nezvratný a máte před sebou spoustu příležitostí. Buďte otevření jiným možnostem, najděte si nové zájmy a zjistěte, co vám dělá radost. Vaši rodiče vám mohou být v této situaci velkou oporou. A pamatujte, vždy je důležité zůstat optimistický a věřit v sebe sama.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Komentáře

 1. Dobrý den,
  a kde je ta rada, když se nedostane nikam ? Půjde na pracák nebo zůstane na ZŠ nebo bude lelkovat doma ? Nebo půjde do mekáče ?
  Děkuji za odpověď.
  H.Souk.

  1. přesně, at je dají zpět na základní školu na rok, jako dřív!! tohle je nehorázné...30míst nebo 60 na středočeský kraj

 2. A to vám přijde normální, aby dítě, pokud rodič nemá na soukromou školu, s průměrem 1.10 a solidním výsledkem cermatu, které se nedostane na střední školu šlo na učnák? A další roky, až budou "slabší" a nebudou převisy, se dostalo na střední dítě třeba s trojkami a daleko horším výsledkem přijímací zkoušky? Opravdu kocourkov tady ... čím dál lépe

 3. Tady jde o to, že hlavně těch škol co vypisujou 2.kolo je minimum a mají takové přesahy, že mají uchazečů ještě na jednu takovou školu. A to nepíšu o nějakých gymplech, jsou to průmyslovky, obchodky, učňáky s maturitou a podobně. Nemáme ještě žádnou školu. Průměr 1.6 a testy na 76 bodů....a k ničemu... A to už se koukám na dojezdový vzdálený školy. Všude vám řeknou, že máme počkat po 15.5. kdy se odevzdají zápisový lístky, ale zároveň vám řeknou, že i tak to nevypadá slibně, že by nějaké místo měli... Když jsme se před 15.lety rvali o místo v porodnicích, pak jsme se rvali o místa ve školce, tak snad bylo spoustu let se na tuto situaci připravit....Když nebyly školky, po té vlně začali stavět nové, ale než to dostavěli, už zase nebyly děti protože silný ročník už nastupoval do první třídy...tak se zase zavíraly...a tohle bude pořád dokola, protože tady asi nedokážou udělat analýzu populační vlny... Možná by nám řekli, že jsme neměli mít děti...

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram