Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Blíží se Noc literatury. Na co se můžete letos těšit?

18. 09. 2023 - Klára Nováčková

Noc literatury je český festival, který má u nás sedmnáctiletou tradici. Skládá se z veřejných čtení, jejichž cílem je zvýšit zájem a povědomí o současné evropské literatuře. Projekt se také snaží poukázat na význam překladů ať už z velkých, nebo malých jazyků. Akce se svým rozsahem stane tradičně největší literární událostí u nás.

Letošní ročník Noci literatury se uskuteční 20. září v oblasti Pražských Vinohrad. Jeho podtitul zní ,,Jedna noc, jedny Vinohrady‘‘. Vstupné na všechna čtení je zdarma. Podrobnou mapu lokací, kde se bude veřejné čtení odehrávat naleznete na oficiálních stránkách festivalu. Návštěvníci mohou letos vybírat z celkem 19 lokací, které jsou často za normálních podmínek nedostupná. Na místech se čte současně, každé čtení trvá 30 minut. Začátky čtení jsou jednotné, a to od: 18.00, 18.30, 19.00, 19.30, 20.00, 20.30, 21.00, 21.30, 22.00 a 22.30 hodin.

V rámci Noci literatury se představí knihy z celého světa. Nebude chybět ani česká a romská literatura, ale také knihy ukrajinských či nezávislých běloruských autorů. Návštěvníci se mohou těšit na úryvky z celkem 19 knih. Na každém místě se čte jedno dílo, kompletní přehled knih naleznete na webových stránkách festivalu. Jednotlivá díla návštěvníci uslyší v podání známých hereckých osobností. Jmenujme například Taťjanu Medvedskou, Filipa Kaňkovského, Danielu Kolářovou, Simonu Babčákovou nebo Ivana Luptáka.

Festival Noc literatury podporuje i vedení hlavního města Prahy.

„Praha je město kulturní a jsem rád, že kulturu podporuje i současné vedení města. Noc literatury je prestižní akce, která je s hlavním městem spojená již 17. rokem a věřím, že i letošní ročník potvrdí její význam.“

Bohuslav Svoboda /ODS/, primátor

Zdroj: Noc literatury, oficiální web festivalu

Noc literatury se nekoná pouze v Praze, v letošním roce se zapojilo více než 80 českých měst a obcí. Festival pomáhají v zahraničí organizovat česká kulturní centra, akci si tak užijí i lidé v Budapešti, Paříži, Amsterdamu nebo New Yorku.

Zdroj úvodního obrázku: Noc literatury, oficiální web festivalu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram