Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Analytický pohled na přihlášky na střední školy v České republice pro školní rok 2024/25

17. 04. 2024 - Aneta Havránková

Přihláškové období pro nadcházející školní rok přineslo do popředí zajímavé informace týkající se výběru středních škol ze strany uchazečů. Data z prvního kola přijímacího řízení poskytují ucelený obraz o preferencích, geografických trendech a strategiích při výběru škol a oborů.

V rámci prvního kola přijímacího řízení bylo podáno celkem téměř 420 tisíc přihlášek od více než 157 tisíc uchazečů. Z tohoto počtu převažoval zájem o denní formu studia, na kterou se hlásilo necelých 152 tisíc uchazečů. Přestože celková kapacita středních škol vzrostla o 5 397 míst, stále přetrvává nesoulad mezi nabídkou a poptávkou, zejména v oblasti gymnázií.

Prioritou jsou školy v blízkosti domova

Geografická analýza ukazuje, že většina uchazečů preferuje školy v kraji, kde mají své trvalé bydliště. Tento trend je patrný v naprosté většině krajů, s výjimkou Středočeského kraje, kde byl podíl přihlášek do místních škol pouze 53 %. Zajímavé jsou i přesuny přihlášek mezi regiony, přičemž některé kraje zaznamenaly výraznější odliv přihlášek do sousedních oblastí.

Z celkového počtu přihlášek na střední školy v Praze je jen 59 % přihlášek od uchazečů, kteří mají trvalé bydliště přímo v hlavním městě. Analýza prioritních oborů ukazuje zajímavé vzorce volby škol a oborů uchazeči z Prahy. Například, pokud uchazeč na prvním místě uvedl 4leté gymnázium, potom další přihlášky nejčastěji umisťoval opět na gymnázia, a to ve 53 % případů. Pro lycea byl tento trend nižší, ale stále významný, s 65 % přihlášek od uchazečů z Prahy na pražská 4letá gymnázia.

Analýza strategií při výběru škol a oborů ukazuje, že většina uchazečů umisťuje své přihlášky podle priorit. Ti, kteří upřednostňují gymnázia, poté nejčastěji umisťují své další přihlášky opět na gymnázia. Podobně postupují i uchazeči preferující lycea či ostatní maturitní obory.

Při samotném podání přihlášek je pozoruhodné, že většina uchazečů využila elektronický způsob podání. Nicméně stále existuje menší část uchazečů, kteří preferují tradiční papírový způsob.

Zdroj: MŠMT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram