Jen necelá třetina nadaných žáků v Českých školách má zajištěn podpůrný program, který by rozvíjel jejich schopnosti. Vyplývá to z průzkumu organizace Mensa Česko, který se oskutečnil od 11. března do 16. dubna letošního roku. Dotazník zmapoval vzdělávací prostředí nadaných dětí, jejich sociální vztahy ve škole i jejich osobní pohledy na situaci.
Průzkumu se zúčastnilo 186 respondentů, z nichž 75 procent uvedlo, že jejich škola je informována o jejich nadání. Avšak pouze 29 procent z nich má podle šetření k dispozici podpůrný program, který by jim pomohl plně rozvinout jejich potenciál. Podle odborníků může nedostatek podpory způsobit snížené sebevědomí, sociální izolaci, špatné studijní návyky a ztrátu motivace k učení.
Nuda a frustrace
Děti v anonymním průzkumu upozorňovaly na závažné nedostatky ve vzdělávacím systému. „Škola nebere v úvahu doporučení z pedagogicko-psychologické poradny na individuální rozvojové aktivity, ani osobně donesené materiály pro rozvoj,“ stěžoval si jeden z respondentů. Jiní zmiňovali monotónnost čistě faktické výuky, která je neoslovuje. „Vadí mi, když několik týdnů probíráme něco, co umím po jednom dni, a já se přitom nudím,“ uvedlo další dítě.
Podle Mensy Česko je situace alarmující. Nedostatečná podpora nadaných žáků může mít dlouhodobé negativní dopady nejen na samotné děti, ale i na společnost jako celek. „Škola je nastavená tak, že všichni musí dělat všechno stejně,“ shrnuje frustraci nadaných jeden z respondentů.
Volání po změně
Děti rovněž předkládají vlastní návrhy na zlepšení. „Učitelé by měli učit pro život, který přijde za několik let, ne se učit nazpamět fakta,“ vyjádřil se další respondent. Mnozí by uvítali větší individualizaci výuky a využívání jejich schopností ve prospěch nejen jejich vlastního rozvoje, ale i inspirace spolužáků.
Zdroj: TS Mensa