Již 11. ročník festivalu Open House Praha nabídne jedinečnou příležitost nahlédnout do běžně nepřístupných budov a prostor po celém městě. Vyvrcholením architektonického svátku bude víkend 17. a 18. května, kdy se veřejnosti zpřístupní 125 objektů – od historických paláců přes industriální památky až po moderní administrativní komplexy.
Festival letos nabídne více než 30 zcela nových objektů ve 13 městských částech. Návštěvníci se mohou těšit například na koleje s bohatou historií (Budeč, Švehlova, Krystal), výjimečné ambasády (Lucembursko, Litva) i revitalizované industriální areály, jako je bývalý Nuselský pivovar nebo projekt Lihovar Smíchov.
Poprvé se otevřou také domovy pro seniory navržené známými architekty Janem Línkem a Vladem Milunićem, z nichž některé nabídnou i interaktivní program. Například Domov Palata umožní zážitek simulující poruchy zraku nebo prohlídku historické dokumentace objektu.
Významný posun nastal i směrem k inkluzi: připraveny budou speciální prohlídky pro osoby se zrakovým či sluchovým postižením, pro děti nebo cizince. Letos poprvé festival nabídne také informační texty v ukrajinštině.
Doprovodný program festivalu se letos nese v duchu motta Dědictví minulosti, výzvy budoucnosti a otevírá otázky udržitelnosti i proměny města. Architekt Osamu Okamura připravil sérii debat Školy pro budoucí generace, které představí nové i rekonstruované školní budovy v Praze a zaměří se na vliv architektury na kvalitu vzdělávání.
Tematickou linkou je i návrat k železničním památkám – připomínka 150 let od otevření a 40 let od demolice slavného nádraží Praha-Těšnov rezonuje nejen vizuálem festivalu, ale také výstavami a procházkami věnovanými železnici. Návštěvníci se podívají i do bývalého lokomotivního depa Masarykova nádraží, které čeká přeměna v nové muzeum.
Letošní výběr zahrnuje i méně očekávané objekty – například barokní Mladotovský palác, známý jako Faustův dům, nebo nedávno zrekonstruovaný palác Dunaj, který nabízí kombinaci prvorepublikové elegance a moderních technologií. Z novějších staveb zaujme Roztyly Plaza – oceněná administrativní budova z roku 2024 – nebo přírodně laděný kancelářský komplex Hagibor s krajinářským designem Michela Desvigna.
Kompletní program najdete na stránkách festivalu.