Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Dětem se zhoršuje psychika. Organizace, které jim pomáhají, přišly o peníze

18. 07. 2025 - Aneta Havránková

Psychické zdraví dětí a dospívajících se v Česku zhoršuje, stát ale místo pomoci škrtá finance. Neziskové organizace, které ve školách roky budovaly funkční preventivní programy a často suplují roli státu, letos přišly o klíčové granty. Podle EDUinu hrozí, že se celý jejich systém rozpadne. I proto vyzývají MŠTM a vládu, aby začali jednat.

Data Národního ústavu duševního zdraví mluví jasně. Čtyřicet procent dětí má příznaky středně těžké až těžké deprese, třetina dospívajících se potýká s úzkostmi. Polovina deváťáků vykazuje známky zhoršujícího se psychického stavu. Přibývá i násilných činů, které páchají děti, a roste jejich agresivita.

Stát přesto na situaci nereaguje ani rychle, ani systémově. A nově dokonce výrazně omezil finanční podporu organizacím, které se dětské psychice dlouhodobě věnují. Právě díky grantům se jim v minulých letech podařilo vytvořit efektivní síť prevence a podpory, o kterou byl mezi školami obrovský zájem. Často musely kvůli nedostatku kapacit odmítat nové zájemce.

Teď jim ale chybí prostředky na udržení týmu i samotných programů. Mnohé organizace se navíc o zamítnutí podpory dozvěděly až po měsících, tedy v době, kdy už měly programy dávno spuštěné a náklady vzniklé.

S podobnými škrty letos přišel i Úřad vlády u organizací, které se věnují třeba prevenci závislostí. EDUin proto vyzývá ministra školství Mikuláše Beka i další členy vlády, aby situaci řešili. Zároveň připomíná, že je nutné nastavit dlouhodobé financování nástrojů, jako jsou mobilní týmy duševního zdraví. Ty vznikly díky iniciativě neziskovek, mají výsledky a měly by se rozšířit napříč republikou.

„Prevence vyjde násobně levněji než léčba a u duševního zdraví to platí obzvlášť. Neziskové organizace často suplují stát, odvádějí skvělou práci a dělají to efektivně. Pokud kvůli výpadku peněz necháme zaniknout to, co roky fungovalo, zaplatíme za to všichni, nejvíce děti, které už teď nemají kam se obrátit, " vyjádřil se k problematice Miroslav Hřebecký z EDUin.

Zdroj: EDUin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram