Děti z páté třídy na Základní škole Praha – Kbely byly během uzavření škol velmi aktivní. Kromě „stromu života“, kterým obdarovaly a povzbudily zdravotníky z Nemocnice na Bulovce v nelehké práci během pandemie koronaviru, také četly seniorům v rámci projektu Obejmi čtením. Jedna z žaček 5. C, Zuzana Štědrá, také během pauzy, kdy byly uzavřené školy a děti se vyučovaly z domova, napsala knihu. V rámci práce s nadanými žáky realizoval třídní učitel 5. C Petr Šeda inovativní projekt „Za rok vydám svou první knihu“, který připravil přímo pro žákyni 5. ročníku Zuzanu Štědrou.

Kniha se jmenuje „Deník školačky v covidu, aneb jak jsem prožila 5. ročník“. Jedenáctiletá Zuzana Štědrá na ní pracovala po celý školní rok. Knihu pak úspěšně vydala poslední den uplynulého školního roku, 30. června 2021, a prozatím vyšla v 15 výtiscích pro okruh nejbližších nadějné mladé spisovatelky.

Kbelští žáci také během pandemie nezapomněli na seniory

Omezení všech kontaktů, které všichni občané Česka museli absolvovat během pandemie, bylo těžké také pro seniory. Právě pro ně vznikl projekt Obejmi čtením, ve kterém si děti procvičily čtenářské dovednosti a seniorům pomohly překonávat chvíle osamocení. Postupně se do projektu zapojilo několik tříd kbelské základní školy a 20 dětí druhého stupně z olomoucké základní školy v Zeyerově ulici. Kbelské děti od začátku května četly také seniorům z hodonínského S-centra, které na konci školního roku, 24. června 2021, zničilo tornádo. Seniorům následně žáci natočili video vzkaz, ve kterém jim vyjádřili podporu v nelehkých chvílích.