Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Základní školy s alternativními vzdělávacími programy v ČR

21. 07. 2023 - Aneta Havránková

Nejste velkým příznivcem českého školství a chtěli byste pro své dítě odlišný a individuální přístup? V České republice existuje spousta základních škol s alternativními vzdělávacími programy. Pojďme se společně podívat na přehled těch pražských.

ZŠ Dědina

Základní škola Dědina nabízí v kampusu Vlastina dvě waldorfské třídy. Škola kromě toho provozuje i běžné třídy. A co to vlastně je ten waldorfský systém? Waldorfská škola je alternativní výchovně vzdělávací program, vycházející z pedagogických zásad formulovaných rakouským filosofem Rudolfem Steinerem. Předměty se v tomto systému vyučují v blocích, nepoužívají se učebnice ani klasické známkování. Je zde také odlišný vztah mezi učiteli a žáky a klade se větší důraz na jazyky a umělecké předměty.

ZŠ Strossmayerovo náměstí

Tato základní škola se taktéž pyšní waldorfským způsobem výuky. „Nemáme povinné domácí úkoly, nepracujeme s klasickými učebnicemi, orientujeme se na dovednosti, ale samozřejmě zvládáme obsah učiva garantovaný školním vzdělávacím programem," okomentovala výuku tamní pedagožka.

ZŠ Waldorfská

Škola prostřednictvím rozvoje myšlení, cítění a vůle žáka usiluje o jeho harmonický vývoj v souladu s aktuálním vývojovým stupněm a konkrétními vzdělávacími potřebami. U žáků podněcují zvídavost, zájem o vzdělávání, tvořivost, toleranci, společenskou odpovědnost a důvěru. Déle pak respektuje individuální možnosti a schopnosti každého žáka, individuální tempo, temperament.

ZŠ Korunovační

ZŠ Korunovační vyučuje montessori způsobem. Montessori program vychází z principů pedagogiky Marie Montessori. Na půdě státní školy nabízí plnohodnotné alternativní vzdělávání, které má za cíl připravit děti na život a společnost, která se bude neustále měnit. Škola děti vede k sebepoznání a kritickému myšlení.

ZŠ Cesta k úspěchu

Mezinárodní škola Cesta k úspěchu nabízí nadaným dětem nadstandardní vzdělávací přístup, jehož cílem je naplnění vědomostních, poznávacích, emocionálních a sociálních potřeb žáků. Škola Cesta k úspěchu má na zřeteli celkový rozvoj osobnosti nadaného dítěte se zvláštním důrazem na podporu jeho kladného sebehodnocení, komplexního myšlení, přirozené touhy po vědění, zkoumání a úspěchu ve společnosti.

SCIO školy

Po celé ČR se nachází šestnáct základních a tři střední SCIO školy. Školy se prezentují tak, že v nich děti tvoří, objevují a připravují se na svět plný změn a netušených příležitostí. Poznávají své silné i slabé stránky, učí se zodpovědnosti za svá rozhodnutí, své vzdělávání i za okolní svět. Nachází se v Nuslích, Dejvicích, na Jarově, ve Stodůlkách, na Chodově, v Bubenči a na Žižkově.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram