Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Žákům základních škol z osmé pražské městské části se pro archiv Paměti národa letos podařilo natočit jedenáct příběhů. V pondělí 11. dubna od 16 hodin je představili v Kulturním domě Krakov na slavnostní prezentaci projektu Příběhy našich sousedů, který se díky spolupráci radnice s organizací Post Bellum v Praze 8 koná už pátým rokem.

Projekt „Příběhy našich sousedů“, díky němuž se osmáci a deváťáci našich základních škol setkávají s pamětníky a připravují o jejich životních osudech reportáže, považuji za velice prospěšný. V našem okolí žije spousta lidí, jejichž bohaté životní zkušenosti se díky tomuto projektu mohou přetavit v moudrost, která je inspirativní jak pro žáky našich škol, tak i pro nás všechny, kteří žákovské reportáže o těchto příbězích se zájmem sledujeme,“ hodnotí místostarosta Prahy 8 Tomáš Tatranský.

"Význam to má především připomenout si historii, připomenout si zajímavé příběhy našich rodáků a poučit se z nich. Takže je to zároveň vzdělávací věc," řekl starosta MČ Praha 8 Ondřej Gros.

„Vůbec nepochopím, jak může ještě někdo válčit. Válka, to je něco hrozného,“ pronesla letos v únoru na závěr rozhovoru se žáky ZŠ Glowackého Hilda Bartáková, původem lužická Srbka, která se po druhé světové válce provdala do Československa a od roku 1956 žije v Praze 8 na Střížkově. 

O útrapách, kterými v Německu během války musela projít, vypráví v rozhlasové reportáži, která je stejně jako ostatní pamětnické příběhy vzniklé v projektu, dostupná na webu https://www.pribehynasichsousedu.cz/praha-8/praha-8-2021-2022.

V Praze 8 se letos do projektu zapojilo na padesát dětí a osm učitelů z osmi základních škol. Projekt byl stejně jako v loňském roce nesoutěžní, nicméně žákovské výstupy zhodnotila tříčlenná porota složená z historika, novináře a pedagoga.

Zdroj fotografie: www.praha8.cz

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram