Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Žáci Přírodní školy dlouhodobě bojují proti uzavřeným školám, naposledy výstavou kreseb dětí z doby lockdownu

04. 11. 2021 - Martina Podškubková

Když se loni touto dobou uzavíraly jak školy, tak kroužky a další volnočasové aktivity pro mladé lidi, nechtěli žáci z osmiletého gymnázia Přírodní škola zůstat stát se založenýma rukama. Nejdříve psali v rámci výuky dopisy poslancům, ministrům nebo senátorům, málokdy se jim však dostalo odpovědi. To stálo za zrodem iniciativy Dostaňte nás ven (DNV). Prapůvodně začínali s peticí, kterou iniciovala pražská zastupitelka a předsedkyně Výboru pro výchovu a vzdělávání Mariana Čapková. Během krátké doby, za přibližně týden, získali studenti přes 15 tisíc podpisů. Jak říká ředitel školy František Tichý, bylo třeba tuto inciativu rychle zpropagovat, aby se mladých lidí někdo zastal, protože téma sociální izolace dětí vlastně nikdo neřešil. Začal tak koloběh akcí iniciativy Dostaňte nás ven.

Když se začátkem února sešli poslanci k hlasování o dalším prodloužení nouzového stavu, nechtěli jen nečinně přihlížet a přišli na „pyžamový happening“ před Parlament. Cílem bylo poslancům ukázat, že je třeba ukončit už skoro rok trvající izolaci dětí. Studenti v pyžamech a županech v mrazivém počasí rozdali letáky, pohovořili se zástupci médií, na sociální sítě tvořili videa. Přesto nikdo z poslanců nic konkrétního pro studenty neudělal. Slíbili, že o tom budou jednat na výborech, ale vše zůstalo v rovině slibů.

Když se nachýlil 11. březen, přesně rok od uzavření škol v počátcích pandemie koronaviru, vznikl nápad na další akci iniciativy s názvem Pořád tu ještě jsme. Odehrál se před budovou ministerstva zdravotnictví. Studenti na stromy v okolí ministerstva vyvěsily vytištěné obrázky, které sesbírali od dětí napříč republikou. Na nich byly kresby jejich portrétů a cílem tohoto happeningu bylo ukázat reálnou podobu dětí, které vládní lockdown na dlouhé měsíce uzavřel do jejich pokojíčků. Zároveň sepsali dopis tehdejšímu ministru Janu Blatnému, ve kterém nabádali k vyššímu ohledu na psychiku dětí, která právě zmíněným dlouhým uzavřením škol dostala značně na frak. Odpovědi se však studenti bohužel nedočkali. Vystavené obrázky byly podkladem také další akce, která se uskutečnila nedávno.

Výstava kreseb dětí na pražském magistrátu

V úterý 19. října 2021 od 17 hodin se před budovou magistrátu na Mariánském náměstí konalo setkání k výstavě „Dostaňte nás ven!“ Ta prostřednictvím dětských obrázků a fotografií rekapituluje půl roku snah o prolomení sociální izolace dětí a mládeže během distanční výuky.

Setkání bylo zahájeno houslovým sólem Františka Kittnera, poté studenti z iniciativy DNV představili hlavní dopady distanční výuky pro mladou generaci a jednotlivé akce, které zrealizovali, ať už to byl pyžamový happening před Poslaneckou sněmovnou v únoru, výstavu dětských kreseb před ministerstvem zdravotnictví v březnu, výuku na tribunách fotbalového stadionu v květnu nebo happening Nejsme jen čísla pořádaný 31. srpna. Zmínili mj. jednání se zástupci politických stran i členů vlády a marnou snahu prosadit umožnění setkávání školních a volnočasových kolektivů v epidemicky bezpečném, tj. venkovním prostředí.

„Mladí lidé a malé děti obětovali rok svého života. Podstatnou část uplynulého období si nepamatují jinak než v rouškách, děti, kterým bylo čtrnáct, patnáct let, jsou najednou téměř sedmnáctiletí a v době, kdy mají navazovat vztahy, poznávat se, tu možnost najednou neměli. Středoškoláci ztráceli smysl života,“ vyjmenoval dopady na život jak malých, tak dospívajících dětí ředitel Přírodní školy František Tichý.

Odpovědi na jejich podněty se dočkali žáci Přírodní školy až po happeningu na konci srpna, kdy jim ministr Adam Vojtěch sdělil, že si nepřeje další zavírání škol a omezování aktivit dětí.

Na závěr vystoupila předsedkyně Výboru pro výchovu a vzdělávání Zastupitelstva Hlavního města Prahy Mariana Čapková, poděkovala mladým lidem za jejich aktivitu a zájem o druhé i celospolečenské problémy a povzbudila účastníky v tom, že jejich akce určitě nebyly marné, ba naopak, opakovaně totiž pomohly medializovat toto důležité téma a prosadit některé změny. Na závěr zdůraznila, že boj zdaleka nekončí. Velkým problémem jsou totiž nyní často bezdůvodné karantény rozsáhlých školních kolektivů, které opět vrhají mladé lidi do sociální izolace a vzdělávacích a psychických problémů.

Na závěr si členové iniciativy i hosté za houslového doprovodu prohlédli výstavu obrázků dětí z doby izolace v přízemí budovy pražského magistrátu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram