Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Začala Chanuka neboli Svátek světel

19. 12. 2022 - Vincenc Novák

V neděli 18. prosince začala Chanuka, jeden z nejvýznamnějších židovských svátků, který potrvá až do 26. prosince.

Slovo Chanuka v překladu znamená "vysvěcení". Svátek připomíná znovuvysvěcení druhého židovského chrámu poté, co došlo k jeho znesvěcení vojsky krále Antiocha IV. Oslavy Chanuky trvají 8 dní a začínají vždy 25. dnem měsíce kislev. Toto období připadá dle gregoriánského kalendáře na dobu mezi koncem listopadu a koncem prosince, svátek je tedy pohyblivý.

Jedním ze symbolů svátku je menora, tedy osmiramenný svícen. Svátek připomíná tzv. "zázrak oleje". Dle Talmudu, židovského učení, našli Židé po příchodu do znesvěceného chrámu jedinou nádobu obsahující čistý olivový olej, která vystačila pro chrámovou menoru na pouhý jeden den. Díky zázraku však olej v menoře svítil celých 8 dní, což umožnilo vylisovat, připravit a posvětit olej nový.

Svíce menory musí být zapálena každý den vždy po setmění. S každým dalším dnem se zapaluje o jednu svíci více, 8. den Chanuky tedy svítí všechny svíce. Menora bývá v domě umístěna tak, aby ji viděli i kolemjdoucí.

S Chanukou bývá spojován také příběh o Haně a jejích sedmi synech, kteří byli mučeni a popraveni králem Antiochem IV. kvůli tomu, že se odmítli poklonit soše boha Día.

K Chanuce se váže také mnoho zvyků a obyčejů, z nichž některé jsou společné, jiné zase rodinné. Během svátku bývají děti či chudí obdarováváni penězi. V mnoha rodinách se po vzoru Vánoc tento zvyk změnil na darování dárků. Během svátku se také ke každodenním modlitbám přidávají zvláštní dodatky.

Oslava Svátku světel bude probíhat ve čtvrtek 22. prosince v Jeruzalémské synagoze v Praze za účasti vrchního rabína Židovské obce pražské Davida Petera. Součástí programu bude také vystoupení dětí z Divadla Feigele a Mackie Messer Klezmer Band. Hosty budou Carmen Mayerová a Petr Kostka.

Zdroj obrázku: Obrázek uživatele esbeitz ze služby Pixabay.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram