Česká vláda v pondělí schválila další opatření ve školách. Týkají se zatím základních a středních škol.  Podle návrhu, na němž se ministři současné vlády shodli, platí, že od pondělí 1. listopadu se budou testovat žáci v okresech, kde týdenní přírůstek přesahuje 300 nakažených na 100 tisíc obyvatel. Testování se uskuteční ve dvou kolech, 1. a 8. listopadu a zatím se bude týkat osmi okresů, uvedl na twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Praha ve skupině těchto okresů není. Další novinkou je povinnost nošení respirátorů pro učitele, kteří nejsou očkovaní.

Testovat ve školách se budou děti z okresů České Budějovice, Ostrava-město, Prostějov, Prachatice, Brno-venkov, Přerov, Opava a Karviná. Ministerstvo zdravotnictví také v tiskové zprávě uvedlo, že žáci, kteří test odmítnou, musí po celou dobu v budově školy nebo ve venkovním prostředí nosit roušku, případně od 15 let respirátor, pokud není možné dodržet rozestupy alespoň 1,5 m od ostatních dětí nebo žáků. Cvičit pak budou moci pouze venku, přičemž nesmějí po tělocviku použít sprchy, dále nesmí zpívat, pokud nemohou udržet dvoumetrový odstup, musí používat vyčleněné hygienické zařízení a při konzumaci potravin a pokrmů včetně nápojů musí sedět v lavici nebo u stolu a musí dodržovat odstup od ostatních osob 1,5 metru. Výjimkou jsou pak děti s psychickou poruchou nebo vážným zdravotním problémem.

Podle ministra školství Roberta Plagy už do zmíněných osmi okresů zamířily dodávky antigenních testů.

Dalším opatřením, které vláda na zasedání schválila, je, že zaměstnanci školy nebo školní jídelny mohou pobývat na pracovišti pouze za předpokladu, že v termínech od 1. a od 8. listopadu doloží OTN (očkování – test – nemoc) nebo na místě podstoupí antigenní samotest s negativním výsledkem. V opačném případě musí nosit respirátor bez ohledu na vzdálenost od ostatních. Povinnost nošení respirátoru se nevztahuje na učitele a učitelky v mateřských školách a dětských skupinách.

Od pondělí 25. října také došlo ke zkrácení karantény po kontaktu s nakaženým, nyní je možné ji ukončit po sedmi dnech negativním PCR testem.

Celé znění imořádného opatření k testování ve školách najdete zde.

Photo by Dids from Pexels