Už za dva týdny čekají Českou republiku volby do Poslanecké sněmovny. Volit mohou všichni občané ČR, kteří dosáhli 18 let věku. Nanečisto si ale mohli volby vyzkoušet i ti mladší. V pondělí 20. a úterý 21. září uspořádal vzdělávací program Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni na středních školách po celé České republice Studentské volby. Středoškoláci si tak mohli „nanečisto“ vyzkoušet volit politické strany, hnutí a koalice, které kandidují do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR v blížících se reálných volbách. U středoškoláků by vyhrála koalice Piráti + Starostové a nezávislí, kteří získali 30,4 procenta hlasů, hned za nimi koalice Spolu – ODS, KDU-ČSL, TOP 09 (29,4 %). Do projektu se zapojilo 312 škol a v nich odevzdalo platný hlas 40 889 žáků.

V Praze se zapojila padesátka škol s 6 896 hlasy, z toho bylo 35 gymnázií, 14 středních odborných škol a jedno střední odborné učiliště.

Kdyby volili studenti, do Poslanecké sněmovny by se dostaly pouze čtyři strany. Kromě koalic Piráti a Starostové a Spolu – ODS, KDU-ČSL, TOP 09 ještě hnutí ANO se ziskem 8,5 procenta hlasů a Zelení se 7,1 %. Projekt Projekt na podporu aktivního, zodpovědného a sebevědomého občanství budoucích prvovoličů uspořádal Člověk v tísni již po dvanácté. Volit mohli všichni žáci starší 15 let.

Volby nanečisto uspořádali ve své škole například na Smíchovské střední průmyslové škole a gymnáziu (SSPŠ). Zde si celý projekt včetně informování spolužáků zorganizovali sami studenti.

„Studenti si volby uspořádali sami, bez pomoci pedagogů. Mnozí mluví o mladé generaci s despektem, že nemají rozum apod. Já s tím nesouhlasím a i tyto studentské volby mi dávají za pravdu,“ uvedl ředitel SSPŠ a gymnázia Radko Sáblík.

Na jeho škole platný volební hlas odevzdalo 364 středoškoláků, volební účast byla 57 procent. Vyhrála koalice SPOLU s 34,34 procenty hlasů následovaná koalici Piráti a Starostové s 33,52 %. Nad pětiprocentní hranici potřebnou pro zvolení do Poslanecké sněmovny se dostala ještě strana urza.cz s 5,77 procenty hlasů.

Studentské volby jsou vzdělávacím projektem. Jejich cílem je přiblížit středoškolákům základní demokratické principy, seznámit je s volebním systém České republiky a podpořit dialog týkající se správy veřejných věcí jak mezi studenty navzájem, tak mezi studenty a jejich vyučujícími či rodiči. V neposlední řadě je jejich cílem také zvýšit účast prvovoličů a mladých lidí v řádných volbách. Na přípravu, průběh a zveřejnění výsledků nemá vliv žádný politický subjekt.

Foto: zdroj facebook JSNS