Cookie Consent by Free Privacy Policy website

V Praze nastoupí do škol 14 495 prvňáčků. Co vše potřebují do školy?

27. 08. 2021 - Martina Podškubková

Už za necelý týden se vrátí většina žáků zpět do lavic. Letní prázdniny končí v úterý 31. srpna a do pražských základních a středních škol přijde podle údajů ministerstva školství přibližně 177 100 žáků a studentů. Z toho má být podle údajů pražského magistrátu 14 495 žáků prvních tříd. Hned první den je čeká testování, které má ukázat, jaká virová nálož je v české populaci po prázdninách. Testy by měly mít školy k dispozici nejpozději v pátek 27. srpna. Testovat se nebudou muset děti, které covid – 19 prodělaly v posledních 180 dnech, mají čerstvý výsledek testu z některého z odběrových míst nebo jsou očkované. Prvňáčci se otestují až druhý školní den nastávajícího školního roku.

Většina prvňáčků už určitě doma má připravenou školní aktovku. Pokud jste však výběr nechali na poslední chvíli, je nejvyšší čas vyrazit nakupovat. Spoustu užitečných rad a recenzí k výběru vhodné školní tašky pro ty nejmenší školáky najdete například na dracek.cz. K tašce také patří vybavený penál. Co do něj vše doplnit ale vyčkejte na radu vaší paní učitelky, spousta škol má kromě klasických potřeb jako ořezávátko nebo pastelky ještě další požadavky.

První školní den jdou většinou do školy děti s aktovkou a penálem. Ve škole se první den seznámí s prostředím, paní učitelka jim ukáže, kde je jídelna, kde najdou toalety a kde je družina. Některé děti do škol nosí kornouty se sladkostmi, což je zvyk, který do Česka dorazil z Německa, kde je již dlouhá léta tradicí. U nás se však příliš neuchytil a dětí přicházejících první den s obrovským kornoutem moc není. Není ale žádnou povinností nosit do školy sladkosti, takže pokud nebudete chtít vašemu prvňáčkovi dávat nic s sebou, určitě nemusíte. Nenosí se tradičně ani žádná pozornost paní učitelce, ale fantazii se meze nekladou a chcete-li ji něčím malým, třeba kytičkou ze zahrádky, potěšit, bude určitě ráda. Děti mohou také třeba namalovat obrázek, jak trávily poslední prázdniny před nástupem do školy.

Pokud ještě nevíte, do jaké třídy bude vaše dítě přiřazeno, koukněte na webové stránky vaší školy. Většina už na nich tuto informaci zveřejnila.  Děti také budou do školy potřebovat přezůvky. V instrukcích od třídních učitelů brzy také dostanete pravděpodobně seznam potřebné výbavy do tělesné výchovy a budete pořizovat také pomůcky na výtvarnou výchovu. Vyčkejte však na pokyny školy, protože požadavky na ně má každá škola odlišné a děti se v prvních dnech budou se školou seznamovat, takže budete mít dost času na pořízení všeho potřebného. Pokud už nyní pořizujete například obuv na tělocvik, je třeba dbát na to, aby ta určená dovnitř měla vždy takovou podrážku, která nezanechává stopy na podlaze. Je třeba také pravidelně kontrolovat, zda dětem nevyrostla noha a případně dokoupit nové.

Přejeme všem prvňákům krásný první školní den!

Fotografie od uživatele RODNAE Productions ze služby Pexels

OPRAVA: Opravili jsme chybný údaj v titulku "V Praze nastoupí do škol 13 400 prvňáčků...", který poskytlo ministerstvo školství, na správný údaj 14 495 prvňáčků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram