Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Univerzita Karlova spustila novou knihovní platformu ALMA

02. 09. 2021 - Martina Podškubková

Univerzita Karlova (UK) spouští ještě před začátkem akademického školního roku moderní knihovní platformu s názvem ALMA. Pro studenty to znamená zjednodušení a zrychlení všech služeb, které knihovna nabízí. Součástí je i online vyhledávač UKAŽ, který studentům umožní z jednoho místa jak vyhledávat všechny tištěné i online publikace dostupné na UK, tak i prodlužovat nebo rezervovat výpůjčky. Univerzita Karlova se tímto projektem, jehož příprava trvala více než dva roky a implementace osm měsíců, řadí po bok významných světových universit jako Harvard nebo Lovaň. Systém je dostupný ve všech knihovnách UK.

Pro Univerzitu Karlovu je to významný krok kupředu. Díky centralizaci služeb knihoven UK do jedné platformy mohou nyní studenti a zaměstnanci jednodušeji a komfortněji vyhledávat a získávat přístup k tradičním i elektronickým informačním zdrojům. Ty jsou nezbytné pro kvalitní studium, výuku a výzkum na univerzitě,” říká rektor Univerzity Karlovy prof. TomášZima ke spuštění nové knihovní platformy.

 Přípravné práce na výběru a implementaci nového nástroje pro správu a rozvoj knihovních služeb Ústřední knihovna UK zahájila již na začátku roku 2019. „Věděli jsme, že podpora stávajících knihovnicko-informačních systémů bude postupně končit. Zároveň jsme čím dál častěji naráželi na jejich limity a nedostatečnost stran potřeb našich uživatelů. Tým našich expertů proto začal monitorovat nabídku moderních řešení, kolegové vyjeli na zkušenou do zahraničních institucí a měli jsme také možnost vyzkoušet si některé systémy naživo. Následovalo náročné období analýzy interních procesů a pracovních postupů v jednotlivých starých systémech a příprava zadávací dokumentace pro výběrové řízení,” shrnula cestu Almy na UK ředitelka Ústřední knihovny Radka Římanová.

 Studenti a zaměstnanci UK se z nové platformy mohou těšit v podobě online centrálního vyhledávače UKAŽ (ukaz.cuni.cz). Kromě vyhledávání tištěných a elektronických dokumentů v intuitivním a uživatelsky přívětivém prostředí umožňuje vyhledávač filtrovat výsledky hledání, zadávat požadavky rezervací na tištěné tituly a další funkcionality, na které jsou ze stávajících systémů zvyklí a které musí moderní vyhledávač uživatelům poskytovat. Velká změna nastává i pro pracovníky knihoven – nahrazení stávajících systémů jedním integrovaným řešením značně zvyšuje komfort i jim.

 Zavedení platformy Alma ale může mít mnohem větší než jen univerzitní dopad. „Až ostrý provoz ukáže, jak dobře byl systém připraven pro celouniverzitní knihovní služby – jedná se o první tak výraznou změnu v knihovním softwaru po téměř dvaceti letech, a třebaže se implementace blíží do finále, stále před sebou máme ještě mnoho úkolů. Jakmile naši implementaci prověří čas a naši uživatelé, plánujeme své zkušenosti samozřejmě sdílet s dalšími vysokými školami. Navíc tím, že jsme v ČR první, kdo tuto komplexní a robustní platformu implementoval, přímo ovlivňujeme i kvalitu českého rozhraní," uzavírá Radka Římanová.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram