Cookie Consent by Free Privacy Policy website

V sobotu 18. prosince 2021 uplynulo deset let od úmrtí prvního prezidenta České republiky Václava Havla. Při té příležitosti 16. prosince ve 22 hodin odvysilala stanice ČT Art poprvé v České republice nový dokumentární film „Umění disentu“, který pojednává o osobnosti Václava Havla a československém disentu. Film je nyní k dispozici volně také pro žáky a učitele na ČT EDU.

Dokument vznikl ve spolupráci České televize a Univerzity v Nebrasce a přináší jedinečný pohled na události roku 1968, normalizaci, Chartu 77, i úlohu Václava Havla v roli prezidenta. Režisérem snímku je americký profesor James D. Le Sueur a právě jeho přístup, který je na jedné straně faktograficky pevně ukotvený, a na straně druhé nezatížený českými stereotypy, vnáší do pojetí českého disentu mnoho nových postřehů. Film může být užitečnou pomůckou pro vyučující dějepisu, jak žákům přiblížit dobu komunismu a události s tím spojené.

Spolutvůrkyní a producentkou snímku je Mariana Čapková, pražská zastupitelka a předsedkyně Výboru pro výchovu a vzdělávání. „Umístění filmu Umění disentu na ČT EDU mě nesmírně těší. Plní se tím můj sen, dát film volně k dispozici všem školám, a jiným zájemcům, které téma československého disentu zajímá. Film ještě plánujeme doprovodit výukovými podklady a ráda budu navštěvovat školy na diskuze se studenty. A to je pro mě ten nejmilejší bonus," říká Mariana Čapková.

Snímek vyhrál sedm hlavních cen na zahraničních festivalech, naposledy byl vyhlášen vítězem v červnu 2021 v kategorii Nejlepší dokumentární film na festivalu Blackbird Film Festival v Cortlandu ve státě New York.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram