Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Třetí ročník Pročteného léta se blíží

17. 06. 2023 - Vincenc Novák

V neděli 2. července startuje třetí ročník akce Pročtené léto, která každý týden v průběhu letních prázdnin poskytne dětem, rodičům či knihovníkům mnoho tipů na knížky a související aktivity. Akce začíná projektem Mravenčí chůva, který je zaměřen na podporu dětského čtenářství.

Pročtené léto svým formátem navazuje na tradiční akci Prečítané léto, která se letos již osmým rokem koná na sousedním Slovensku. Do loňského ročníku se v celé České republice zapojilo více než 1500 dětí a rodičů. Do akce se kromě jednotlivců mohou zapojit také samotné instituce, kterých bylo v loňském roce několik desítek. Mezi zapojenými institucemi nechyběly knihovny, knihkupectví, školky nebo dětské skupiny.

Letos bychom během Pročteného léta dětem i rodičům rády nabídly, aby se více zaměřili na pozorování okolí a vztahu k sobě samotnému. Hlavní tři témata, ke kterým se budou vztahovat tipy na knihy i prázdninové aktivity, tak zní: O velkém světě, O maličkostech O tom, co nás spojuje,“ jedna ze spoluautorek projektu Mravenčí chůva Julie Dominika Zemanová.

Jak se zapojit?

Jako prostředek k zapojení do Pročteného léta slouží speciální prázdninový deník s názvem Vzpomínkovník, díky kterému získají mladí čtenáři i rodiče každý týden tipy na kvalitní a osvědčené dětské knihy k aktuálnímu tématu. Součástí deníku jsou také úkoly, které účastníci v průběhu léta plní.

Není třeba, aby účastníci Pročteného léta četli všechny knihy a plnili všechny úkoly. Každý může jet podle svého tempa. Vycházíme z toho, že léto a prázdniny mohou být dobrou příležitostí pro to, aby děti mohly číst v mnohem větší míře to, co si samy vyberou a co je může mnohem více bavit, než to, co leckdy mají za úkol přečíst během školního roku,“ říká Marie Podvalová, druhá z autorek projektu Mravenčí chůva.

Vzpomínkovník, který vznikl ve spolupráci se slovenskou organizací Krajina čitateľov a Malý Pampúch, si může každý stáhnout po předchozí registraci z webové stránky www.procteneleto.cz. Na jeho podobě se ilustračně podílel Filip Horník, grafickou úpravu zjistila Zuzana Bártová a finanční záštitu nad jeho vydáním zajistilo slovenské knihkupectví Martinus.

Vzpomínkovník Pročteného léta

Jak se zaregistrovat jako instituce?

I do letošního ročníku Pročteného léta se mohou zapojit knihovny, školky, tábory, dětská centra, ale i další veřejné instituce. Pro účast se stačí zaregistrovat na webových stránkách projektu jako tzv. Pročtené místo, na kterém se budou objevovat stolky nebo vitríny s výběrem knih nebo konat veřejná čtení a čtenářské dílny k tématům Pročteného léta.

Miluju knihy, které dokáží ovlivnit realitu! Vyvolat nejen přemýšlení, ale činy. Pročtené léto toto umožňuje zažít dětem a zcela přirozeně knihy zahrnuje do každodenního života. Trhali jsme kytky z ulice jako holčička v červeném, postavili z krabice rodinný panelák, prozkoumali tajnou uličku v Praze, která je tak úzká, že provoz v ní musí řídit semafor! A hodně jsme si četli. I na sloupu od vrat. Tohle letní dobrodružství prostě musíte zažít!,“ říká Hana Slabá, metodička Montessori pedagogiky z Montessori školy Andílek.

Zdroj úvodního obrázku: mravencichuva.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram