Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Světový týden kreativity ve vzdělávání zve v Praze na workshopy, konference i tvůrčí ateliéry

19. 04. 2022 - Martina Podškubková

Světový týden kreativity ve vzdělávání pokračuje tento týden v Praze tvůrčími ateliéry, workshopy a odbornými konferencemi. Zúčastnit se jich mohou učitelé, žáci, rodiče i odborníci. Mezinárodní akce chce upozornit na důležitost a rozvoj kreativity a tvůrčího myšlení ve vzdělávacím systému. Začala v Praze 15. dubna a potrvá do pátku 22. dubna. Týdenní akce v Česku navazuje na Světový týden kreativity a inovací, do něhož se zapojilo 109 zemí. Letos se poprvé zaměřuje na vzdělávání. Více informací k programu v české metropoli je k dispozici na webu Pražského inovačního institutu a dalších partnerů akce.

Učitelé i žáci základních a středních škol mohou ve středu 20. dubna zavítat na workshopy o rozvoji tvořivosti nebo designového myšlení a také na Kreativně vzdělávací ateliér v Kampusu Hybernská. V podvečer se poté uskuteční Pražský inovační mixér (Prague Innovation Mixxer) na téma technologie a inovace ve vzdělávání. V Podnikatelském a inovačním centru hl. města Prahy (PIC) tato akce představí praktická řešení inovativních konceptů, které reflektují nejnovější požadavky na moderní vzdělávání. 

Středeční večer poté ukončí v Kampusu Hybernská diskuze s názvem Jakou roli hraje kultura, umění a vzdělávání v globálních společenských krizích. Odborníci budou například debatovat o tom, jaké jsou možnosti umění a kultury v kritických společenských momentech, ať jde o integraci uprchlíků, covidovou izolaci či artikulaci společenského nesouhlasu.

Čtvrtek 21. dubna zahájí v PIC odborná konference Tvořivost jako zdroj inovací a podstata vzdělávání, která seznámí účastníky s možnostmi, jak se tvořivost a inovativnost dá uplatnit mimo jiné v evropské spolupráci, kariérovém poradenství, vzdělávání neslyšících dětí v oblasti výtvarné výchovy či rozvoji podnikavosti. V témže prostoru se uskuteční Playshop, tedy workshop, na kterém pomocí miniprojektů a krátkých her probudí účastníci svou vlastní hravost a dozví se více o principech designového a kreativního myšlení. Organizace uMĚNÍM - Platforma pro kreativní učení ve čtvrtek také pořádá v Domě U Kamenného zvonu debatu - Kulatý stůl: Kreativní vzdělávání: výzvy a bariéry. 

Pátek 22. dubna bude patřit Mezinárodnímu dni kreativity v Pražském kreativním centru, kde se odehraje bohatý kulturní program pro veřejnost. Jeho součástí bude například otevřená diskuze o tom, jak se prolínají témata vzdělávání, budování komunit a kreativity dětí na školách s dlouhodobými záměry Prahy. Odpoledne bude v PKC na závěr týdenní akce hudebně-gastronomické rozloučení. 

Světový týden kreativity ve vzdělávání organizuje uMĚNÍM - Platforma pro kreativní učení a Pražský inovační institut (Pii) s organizacemi Společnost pro kreativitu ve vzdělávání, Kreativní Praha, Kreativní Česko, Pražské kreativní centrum a Kampus Hybernská. Tyto organizace chtějí upozornit na to, že kreativní myšlení pomůže připravit žáky a studenty na život v současném dynamickém světě a díky němu vznikají zásadní inovace. Kreativita propojuje také vědní disciplíny a vyučovací předměty a je zařazena i mezi klíčové dovednosti pro trh práce do roku 2025. Organizace apelují na to, že by se proto měla stát součástí modernizovaného vzdělávacího systému. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram