Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Studenti představili iniciativu Tři kroky z pasti. Má přiblížit školství 21. století

28. 03. 2022 - Martina Podškubková

Tři důležité kroky, které mají posunout a zmodernizovat české školství představili v únoru studenti několika středních škol. Iniciativa nazvaná Tři kroky z pasti byla představena na tiskové konferenci v prostorách Next Zone na Smíchovské střední průmyslové škole a gymnáziu. Podporu iniciativě vyjádřil ministr školství Petr Gazdík, zástupci ministerstva kultury, Senátu České republiky, Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy nebo studentské organizace v čele s Českou středoškolskou unií. Napomoci ke zlepšení má podle nich vznik Asociace středoškolských sněmů regionů.

A jaké jsou ony Tři kroky z pasti?

  1. Modernizace a digitalizace – podle slov iniciativy není české školství přizpůsobeno jednadvacátému století. Výuka by se měla více zaměřit na digitální technologie, například 3D tisk, virtuální realitu a další. Studenti by se měli naučit pracovat s kritickým myšlením. Jeho potřebu ukázala stále trvající pandemie.
  2. Podpora mimoškolních aktivit studentů – školy by neměly být překážkou v aktivitách studenta. Mnohdy se děje, že školy pohlížejí na aktivní studenty z výšky kvůli tomu, že zasahují do studia. Školské instituce by naopak měly podávat pomocnou rukou při snaze studenta se rozvíjet, protože mimoškolní aktivity mnohdy studenty posunují dále než samotná škola
  3. Síťování studentů a představování příkladů dobré praxe – studenti napříč republikou by spolu měli být vzájemně propojení a podnikat společné projekty na celorepublikové úrovni. Úspěšní absolventi by měli být dáváni za příklad jako zdroj inspirace pro další studenty.

„Sním o dni, kdy se student do školy bude těšit. Kdy slovo učitel nebude symbolizovat memorování se věcí nazpaměť, ale kdy učitel bude průvodce. Pro studenty bude učit se znamenat umět se učit neboli získávat nové vědomosti na základě již získaných zkušeností. V neposlední řadě bude učitel studenty podporovat v oblastech, které je samotné zajímají a ve kterých se chtějí posouvat dále, místo touhy je všechny naučit stejné věci, aby byli ve všem stejně dobří.“ říká Jakub Lhota, předseda Středoškolského sněmu hl. m. Prahy z.s.

Koukněte se na reportáž z představení studentského projektu:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram