Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Už příští pondělí, 25. dubna 2022, se v prostorách Senátu utkají nejlepší středoškolští debatéři o titul mistra 27. ročníku Debatní ligy. Každý měsíc už od loňského září se pravidelně setkávalo 72 soutěžních týmů v rámci kvalifikačních turnajů a bojovalo o postup do finále. Vyřazovací kola před pondělním finále se uskuteční o víkendu 23.-24. dubna na půdě pražského Gymnázia Nad Alejí.

Hlavními tématy letošního ročníku soutěží v debatování jsou kryptoměny a trh práce v Evropské unii. Finalisté české soutěže Debatní liga se budou přít o to, zda by měly být kryptoměny zakázány, nejlepší týmy anglické mutace Debate League pak budou diskutovat o výhodách a problémech sjednoceného pracovního trhu.

„Soutěžní debata v podstatě simuluje jednání politických stran v Parlamentu. Proto jsme velmi vděční prvnímu místopředsedovi Senátu Parlamentu ČR Jiřímu Růžičkovi, že nám pro finále poskytl krásné prostory jednacího sálu. Pro účastníky bude možnost zasednout přímo v senátorských lavicích skvělým zážitkem a odměnou za celoroční úsilí,“ říká Barbora Lacinová, předsedkyně představenstva Asociace debatních klubů.

Soutěžní debatování je zájmovou činností, jež napomáhá přitažlivou formou k rozvoji kritického myšlení, argumentace a rétoriky. V debatě proti sobě stojí dva týmy, každý o třech mluvčích, kterým je předloženo společensky kontroverzní téma, přičemž jeden tým má za úkol téma podpořit a druhý se snaží argumentaci protivníka vyvrátit. Úspěšnost řečníků posuzují akreditovaní rozhodčí a přesnou podobu debaty určují daná pravidla.

Asociace debatních klubů je neziskovou organizací, která zábavnou formou soutěžních debat vzdělává mládež v České republice. ADK je členem mezinárodní debatní organizace IDEA (International Debate Education Association) a také České rady dětí a mládeže.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram