Vysvědčení jsou na všech školách po dnešku rozdaná. Rok to byl nejen pro pedagogy a děti, ale i jejich rodiče obzvláště náročný. Řada z nich už se nemohla dočkat zaslouženého odpočinku v podobě dvouměsíční prázdninové pauzy a těší se, že načerpají síly do toho následujícího školního roku, který začne ve středu 1. září. Děti v něm opět čeká testování. Ministerstvo v tomto týdnu rozeslalo školám manuál, jak bude počátek dalšího školního roku vypadat a osvětlilo tak další průběh testování ve školách.

„Byl to extrémně náročný rok nejen pro učitele a pro žáky, ale i jejich rodiče. Jsem rád, že české školství tuto výzvu, která před námi stála, zvládlo. Pevně doufám, že takový rok už nezažijeme, a cestou k tomu je určitě očkování,“ řekl při předávání vysvědčení na ZŠ a MŠ Věry Čáslavské na pražských Petřinách ministr školství Robert Plaga.

Po jednání vlády v pondělí 28. června je také částečně jasno, co čeká děti v září. Děti se otestují během prvních dvou týdnů v lavicích hned třikrát. První je čeká hned první školní den s výjimkou prvňáčků, ti se poprvé mohou otestovat až následující den, tedy 2. září. Všichni se pak znovu otestují 6. a 9. září. Testy nakoupí Správa státních hmotných rezerv (SSHR) poté, co jí specifikaci zakázky sdělí ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch také na svém twitteru oznámil, že pokud by za 7 dní bylo více než 25 pozitivních testů na 100 tisíc osob, bude následovat další kolo testování. Na tříkolové testování musí SSHR nakoupit 4,2 milionu testů, ministerstvo zdravotnictví odhaduje náklady na přibližně 210 milionů korun. Zda budou opět ve třídách povinné roušky vláda zatím nerozhodla.

Společně s manuálem rozeslalo ministerstvo školství také dopis ministra, který byl poděkováním jak ředitelkám a ředitelům škol, tak pedagogickému sboru a v neposlední řadě i nepedagogickým pracovníkům.

„Zatímco v minulém školním roce to pro mnohé z vás byla zajímavá zkušenost, která trvala několik týdnů, letošní školní rok byl téměř celý ve znamení výuky na dálku. Řada z vás, a troufnu si tvrdit, že většina, ale v tomto mimořádném úkolu obstála, za což vám, učitelé a učitelky ze všech stupňů škol, patří mé obrovské poděkování,“ napsal ministr školství učitelům a dalším pedagogickým pracovníkům.

Fotografie od uživatele Max Fischer ze služby Pexels