Jen pár dní po vypuknutí války přišla společnost Scio se stránkou https://shkola.cz/, kde mohou najít rodiče dětí, které uprchly před válkou na Ukrajině, nejbližší volnou školu. Na vývoji stránek se společně se Scioškolami podílela IT společnost Ximilar.

Scio jako první nabídlo místa ve vlastních školách a začalo s koordinací dalších. Ukrajinští rodiče tak mohou hledat školy, které jsou připraveny přijmout jejich děti a poskytnout jim potřebnou podporu. Aktuálně je na webu 15 škol, které mají volná místa. Školy, které by se chtěly zapojit, se mohou hlásit přes formulář na webu. Cílem iniciativy je nabídnout okamžitou pomoc rodinám uprchlíků a umožnit dětem ihned se zapojit do kolektivů.

Scio také koordinuje komunikaci se školami. “Z naší zkušenosti je pro Ukrajince často obtížné zorientovat se v českém vzdělávacím systému a domluvit se ve školách. Proto jsme zřídili telefonní linku +420 234 705 539, na které naši koordinátoři pomohou ukrajinsky mluvícím rodičům s komunikací se školou,” uvedl Jon Šotola z vedení ScioŠkol.

Všechny informace najdou školy a rodiče na webu jak v českém, tak ukrajinském jazyce.