Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Ředitelé škol se budou moci vzdělávat v novém programu, začne v příštím školním roce

15. 11. 2021 - Martina Podškubková

Od následujícího školního roku 2022/23 zahájí Národní pedagogický ústav ČR (NPI) ve spolupráci s organizací Učitel naživo a Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy inovovaný kvalifikační program pro ředitele. určen bude v prvotní fázi ředitelům základních a středních škol.

„V tomto programu se chceme zaměřit právě na aktivity ve fázi po nástupu ředitele do této pozice i proto, aby si účastník studia mohl nově získané poznatky a postupy rovnou vyzkoušet na své škole,“ říká k programu ředitel NPI ČR Ivo Jupa. „Toto inovované kvalifikační studium bude zaměřené primárně na řízení pedagogického procesu, ale i nadále bude obsahovat nutné znalosti a kompetence v legislativní, finanční, bezpečnostně-zdravotní a organizační oblasti. Významem a proporcí témat však chceme zdůraznit, co je pro vedení školy primárním úkolem – tedy řízení a ovlivňování toho, co se děje ve třídách při výuce a dokázat tyto procesy zlepšovat a vytvářet k nim podmínky,“ dodal Jupa.

NPI ČR coby etablovaná instituce na poli vzdělávání pedagogů propojila svoje zkušenosti s inovativním vzdělávacím programem Ředitel naživo, který v tomto školním roce už třetím rokem vzdělává ředitele škol prostřednictvím neziskové organizace Učitel naživo.

„Věříme, že navázáním spolupráce mezi MŠMT, NPI ČR a naším programem Ředitel naživo jsme našli cestu, jak přenést fungující a ověřenou praxi mezi co nejširší skupinu ředitelů,“ říká Martin Kozel, ředitel a spoluzakladatel organizace Učitel naživo a dodává: „Z evaluací našeho programu pro vedení škol Ředitel naživo víme, že jeho absolventi oceňují konkrétní tipy a metody, jak pracovat s pedagogickým sborem a dobře ho vést, jak zavádět ve škole změny a vytvářet její vizi, jak lépe spolupracovat v tandemu ředitel - zástupce, plánovat a vyhodnocovat. Pomáhá jim také propojení s kolegy z jiných škol a vzájemná inspirace. To všechno se snažíme přinášet i do programu, na kterém pracujeme s NPI ČR a MŠMT, protože to jsou kompetence, které jsou nakonec užitečné dětem."

První ročník bude zahájen ve školním roce 2022/23 pro maximálně stovku uchazečů a osvědčí-li se vzdělávací program v praxi, mohl by v dalších letech pojmout až 200 nových ředitelů základních a středních škol. Počítá se i s řediteli dalších typů škol a školských zařízení, o které by mohl být program v příštích letech rozšířen.

Photo by Rodolfo Quirós from Pexels

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram