Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Reálné platy pedagogických pracovníků a rozdíly ve veřejném a soukromém školství

17. 12. 2023 - Aneta Havránková

V České republice jsou mzdy pedagogických pracovníků velmi diskutovaným tématem. Nejvíce záleží na tom, zda učitelé pracují ve veřejném nebo soukromém sektoru. Oba sektory přinášejí své vlastní charakteristiky a přístupy k odměňování pedagogických pracovníků. Pojďme si je společně rozebrat.

Veřejný sektor: Tabulky a třídy

Veřejné školství využívá pevně stanovené platové tabulky a třídy, které reflektují rozmanité úkoly spojené s výukou. Platové třídy poskytují strukturovaný rámec pro zařazení pedagogických pracovníků, od učitelů po speciální pedagogy a lektory. Mzdy jsou definovány na základě obtížnosti práce a náročnosti úkolů, s konkrétními kritérii pro postup do vyšší třídy. Tím vzniká prostor pro individuální růst a ocenění za dosažené výsledky.

Soukromý sektor: Různorodost a náročnost

Naopak, soukromé školy mají větší flexibilitu v určování výše mezd pro své pedagogické týmy. Mzdy jsou více podmíněny specifickými podmínkami každé instituce a mohou se lišit mezi jednotlivými školami. Například soukromá základní a střední škola Open Gate, založená Petrem Kellnerem, nabízí mzdy o třetinu vyšší než ve veřejném sektoru. Nicméně, tato situace nemusí platit pro všechny soukromé školy, zejména ne pro ty bez vlivných sponzorů.

Průměrné mzdy: Široká škála variant

Průměrné mzdy pedagogů se v obou sektorech liší v závislosti na stupni vzdělání a specializaci. Učitelé ve školkách průměrně vydělávají 39 579 Kč hrubého měsíčně, zatímco mzdy učitelů na středních a vysokých školách se pohybují mezi 50 000 až 59 000 Kč. Existuje také několik platových tříd pro specifické pozice, což dává prostor pro individuální růst.

Zaručené mzdy v soukromém Sektoru

V soukromém sektoru jsou mzdy často odvozeny od dohodnutých základů, které mohou být vyšší než standardní platové tabulky ve veřejném sektoru. To platí zejména pro soukromá zařízení, kde jsou mzdy stanoveny na hodinové nebo měsíční bázi. V roce 2024 můžeme očekávat zaručené mzdy v rozmezí 18 900 - 37 800 Kč/měsíc a 112,50 - 225,00 Kč/hodina.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram