David Rothbauer ze Střední průmyslové školy elektrotechnické, Praha 10, V Úžlabině 320 obsadil se svým projektem „Besafe Lights“ druhé místo v Elektrotechnické olympiádě. Ve svém projektu, díky němuž nyní nemusí skládat přijímací zkoušky na vysokou školu a byl tak přijat na Fakultu elektrotechnickou Českého vysokého učení technického, promítl svůj velký koníček – longboardy. V čem spočívá jeho projekt, jaké s ním má nyní plány a proč si vybral svoji střední školu nám odpověděl v rozhovoru pro Prahu školskou.

Můžete nám prosím popsat váš projekt?

Mým projektem je chytré osvětlení novodobých dopravních prostředků, jako např. elektrické longboardy nebo koloběžky. Jedná se o malou krabičku (modul), který podle okolností jízdy řídí připojené led pásky. Osvětlení je pak schopno simulovat např. brzdová světla nebo směrovky.

Na základě čeho vás zrovna tato věc napadla, co vám bylo inspirací?

Již několik let jezdím na elektrických longboardech a absence podobného výrobku na trhu mě přiměla k výrobě vlastního. Nápad se v oblasti tohoto hobby setkal s poměrně velkým zájmem a tak si od něj slibuji úspěšný prodej.

Jak dlouho trvala realizace, než jste jej mohl představit jako finální?

Realizace trvala přibližně půl roku. To zahrnovalo učení se novým technologiím a řešení problémů s nimi v praxi. Finální verze zatím představena nebyla a pravděpodobně nikdy nebude, jelikož projekt je stále ve fázi vývoje a nyní již pracuji na další verzi s dalšími funkcemi.

Co jste za druhé místo v soutěži získal?

Vítěz soutěže obdržel poukázky do obchodu Alza.cz v hodnotě 10 000 Kč. Soutěžící umístění na prvních třech místech byli navíc přijatí na ČVUT FEL bez přijímacích zkoušek.

Máte s projektem nějaké další plány?

Aktuálním cílem je uvést produkt do stavu, kdy bude možné ho distribuovat zájemcům na testování. Poté očekávám řešení prvotních problémů a prodej již vyladěného výrobku.

Na Praze školské hledají inspiraci mladí lidé, kteří právě dokončují základní školu a čeká je výběr střední školy, Co byste jim doporučil, aby zohlednili ve svém výběru?

Mou současnou střední školu jsem vybral na základě svého zájmu v oblasti elektroniky a robotiky. Je mi jasné, že ne všichni mají ve svých koníčcích tak jasno, aby pro ně byl výběr školy stejně jednoduchý jako pro mě, proto bych doporučil navštívit veletrh středních škol Schola Pragensis, kde si zájemce může o škole udělat poměrně dobrý obrázek. Navíc zde má i možnost promluvit si se studenty školy, kteří školu prezentují. (poznámka redakce: veletrh pro tento školní rok se uskutečnil v online formě, veškeré informace najdete zde).