Cookie Consent by Free Privacy Policy website

PRŮZKUM: Polovinu českých středoškoláků láká podnikání

12. 08. 2023 - Vincenc Novák

České i slovenské středoškoláky láká podnikání. Čeští studenti jsou motivováni především svobodou a nezávislostí, jejich slovenské vrstevníky zase láká úspěch a peníze.

Čeští studenti mají oproti těm slovenským také více odvahy - neúspěchu se bojí pouhých 37 % z nich, zatímco na Slovensku 62 %. Vyplývá to z průzkumu průzkumu Středoškoláci a podnikání, kterého se zúčastnily dva tisíce studentů z České republiky a Slovenska.

Největší chuť podnikat mají v Česku studenti posledních ročníků středních škol, na Slovensku jsou to naopak druháci. V Česku chtějí nejvíce podnikat studenti z Prahy, zatímco na Slovensku je nejvíce potenciálních budoucích podnikatelů v Trnavském kraji.

Zdroj: Asociace podnikavé Česko

Jak se studenti učí?

Průzkum se také zaměřoval na způsob učení, který jednotliví studenti preferují. V obou zemích studenti upřednostnili společnou diskuzi a propojení s praxí. „Zaskočilo nás, že více než polovina českých středoškoláků nemá žádnou zkušenost s prezentací vlastního projektu, na Slovensku je to zhruba třetina dotazovaných. Přitom u těch, kteří tuto zkušenost během studia získali, chuť podnikat vzrostla – v Česku o 12 % a na Slovensku o 21 %,“ říká k výsledkům průzkumu Martin Vítek, předseda správní rady Nadačního fondu vzdělávání a podnikání. 

„Základním předpokladem pro úspěch ve 21. století, ve kterém jedinou jistotou je změna, je právě rozvoj podnikavosti u mladých lidí. Podnikavost přitom zdaleka není jen umění začít podnikat. Je to široký soubor dovedností, které se dohromady dají popsat jako schopnost být kreativní, iniciativní, ochotný měnit věci kolem sebe a mít vůli vydat se na vlastní cestu," doplňuje Vítek.

Podpora podnikavosti na českých a slovenských školách

Průzkum se věnoval také lidem, kteří se zabývají rozvojem podnikavosti na středních školách, a kteří se věnují výuce, praxi nebo tvorbě metodik. Ti se společně shodli, že podpora podnikavosti ve školství není dostatečná. Účinným řešením by mohla být užší a koordinovaná spolupráce, propojení vzdělávání s praxí či metodická podpora a vzdělávání pedagogů.

Aktuální situaci v českém vzdělávacím systému mapuje Asociace podnikavé Česko. Jedná se o sdružení organizací a škol, které společně prosazují podnikavost ve vzdělávání.

Průzkum proběhl v rámci projektu SEED: “Akcelerace vzdělávání v podnikavosti se sociálním dopadem v rámci OVP”, který byl realizovaný s podporou programu ERASMUS+ ve spolupráci Junior Achievement Slovensko, Impact Nation Institute a českým partnerem Nadační fond pro vzdělávaní a podnikaní.

Zdroj: Asociace podnikavé Česko

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram