Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Projekt Signály na podporu ohrožených dětí míří do dalších měst

11. 02. 2024 - Vincenc Novák

Organizace Society for All (SOFA) přichází s rozšíření úspěšného projektu "Signály", který nově pomáhá také dětem v Lysé nad Labem, ve Slaném a v Brně.

Cílem projektu, který odstartoval před třemi lety v Mostě, je pomáhat ohroženým dětem. Signály aktivně propojují jednotlivé lokální aktéry, kteří přicházejí do kontaktu s dětmi - učitelé, sociální pracovníci, zdravotníci nebo policie - a pomáhají jim ve sjednocení přístupu k včasné identifikaci a podpoře ohrožených dětí.

Nové lokality se odlišují především tím, že v nich není tolik akcentovány sociální znevýhodnění dětí. Organizace se ve svém projektu zaměřuje také na jiné typy ohrožení, kterým děti musí čelit. Patří mezi ně rozvody a další situace, které se na duševním zdraví dětí odrážejí, a které mohou vést k rozvinutí sebepoškozování či poruch příjmu potravy. Ve velkých městech se projekt zaměřuje na ukrajinské děti, které jsou ohrožené z důvodu traumatických zkušeností spojených s válkou a nuceným vysídlením.

"Pokud proškolíme jednotlivé odborníky v mezioborové spolupráci, budou umět zachytit a podpořit děti včas. Díky tomu se jejich situace nebude dále zhoršovat a k řešení nebude potřeba tolik specialistů nebo dokonce odebrání dítěte z jeho rodiny," uvádí předsedkyně SOFA Lenka Felcmanová, podle níž organizace těží ze zkušeností, které v uplynulých letech získala během pilotní fáze projektu na Mostecku. Také v nových lokalitách si podle ní organizace klade za cíl úspěšné zavedení regionální mezioborové platformy a dalších nástrojů včasné pomoci ohroženým dětem.

Karta KID

Organizace SOFA se ohroženým dětem věnuje dlouhodobě. Jedním z jejích projektů je tzv. "Karta KID", kterou vytvořila ve spolupráci s klíčovými ministerstvy a vybranými odborníky. Karta obsahuje návod na včasné odhalení ohrožených dětí. Karta je v současné době ve spolupráci s ministerstvy šířena mezi pedagogy, sociální pracovníky, zdravotníky i pracovníky policie.

Metodické příručky ke kartě či praktický e-learning určený odborníkům pracujícím s dětmi jsou k dispozici zde.

Zdroj: Society for All

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram