Cookie Consent by Free Privacy Policy website

A to vše v rámci akce Evropský týden mobility. Ten je pro všechny Pražany připraven od čtvrtka 16. září. Jde o týden, zaměřený na udržitelnou dopravu a všechny její souvislosti. Celých sedm dní budou mít Pražané možnost dozvědět se více o aktivních a šetrných způsobech dopravy a zapojit se do akcí, které se každoročně uskutečňují ve městech po celé Evropě. Hlavní město Praha, městské části a další partneři z řad městských a neziskových organizací uspořádali k této příležitosti řadu akcí a doprovodných aktivit.

„Pohybovat se po městě jinak než autem má spoustu výhod, od snížení škodlivin z dopravy, po prevenci civilizačních chorob. Proto držím palce každému, kdo zkusí, třeba jen občas, vyměnit individuální automobilovou dopravu za MHD nebo vlastní nohy. Děláme to nejen pro životní prostředí, ale i pro naše vlastní zdraví!“ říká pražský radní pro školství, sport a inovace Vít Šimral.

O soutěži o koloběžku pro všechny žáky, kteří se do školy namísto cesty autem nebo MHD projdou pěšky, jsme vás již informovali.

A co dalšího vás například čeká?

Snídaně na peróně: Hned ve čtvrtek 16. září se na několika pražských nádražích můžete dozvědět o novinkách v pražské železniční dopravě a přitom přímo na peróně zdarma posnídat. Akce se koná v ranních hodinách od 6 do 9 hodin na těchto nádražích: Nádraží Praha-Čakovice, Praha-Kbely, Praha-Kyje, Praha-Satalice.

Pojízdný cykloservis zdarma: na několika místech po celé Praze si můžete nechat zkontrolovat své kolo. Tak neváhejte, šlápněte do pedálů a ulovte si svého opraváře. Informaci o aktuální poloze cykloservisu najdete zde.

Den bez bariér: v pátek 17. září se můžete přijít podívat do Podnikatelského a inovačního centra, kde se mezi 8:30 a 13:30 dozvíte základní informace o mapování přístupnosti jako prvním kroku k identifikaci problému, možnostech financování bezbariérových úprav a zásadách jejich projekce, realizace i správného užívání, aby bariéry opět nevznikaly. Součástí akce je možnost vyzkoušet kompenzační pomůcky (vozík, bílou hůl) v reálném prostředí pražské ulice.

Zažijte město jinak: Ulice bez aut, zato plné her, domácích dobrot, hudby, divadla, přednášek a workshopů. A především sousedské pohody. To je slavnost Zažít město jinak. Již 16. ročník této akce letos nese podtitul „Návod k sestavení" a pomáhá všem obyvatelům města přemýšlet o tom, jak by si chtěli veřejný prostor ve svém okolí sestavit. Mapa lokalit je k dispozici zde.

Do práce na kole: Pátý ročník Zářijové výzvy Do práce na kole se uskuteční od 13. do 26. září 2021. Výzva je zdarma a je určena pro jednotlivce – „dospěláky“ i studentky a studenty z celé ČR (i ze zahraničí). Jako vždy v září vypisují organizátoři pouze jednu soutěžní kategorii a tou je Pravidelnost jednotlivců. Výzvu každoročně pořádá spolek AutoMat. Cílem Do práce na kole je motivovat co nejvíce lidí, aby jako dopravní prostředek po městě používali jízdní kolo, koloběžku nebo jakoukoli bezmotorovou formu dopravy včetně běhu a chůze. Více informací k výzvě najdete zde.

Den dopravní výchovy pro chodce a cyklisty v Muzeu Policie ČR: Na středu 22. září je pro děti a rodiče připraven program v Muzeu Police ČR na adrese Ke Karlovu 1, Praha 2. Děti se mohou od 9 do 16:30 hodin těšit na tři dětská divadelní představení zaměřená na bezpečnost chodců „Pohádkový semafor“, jízdu po dětském dopravním hřišti za dozoru příslušníků Policie ČR, jízdu zručnosti pro malé cyklisty nebo zážitkovou dopravní výchovu. Určeno zejména pro děti 1. stupně ZŠ.

Photo by Elina Sazonova from Pexels

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram