Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Proč gramotnost Futures literacy? Připojte se k online akci a dozvíte se více

10. 10. 2023 - Lukáš Kavalír

Už jste slyšeli o "Futures literacy", kompetenci 21. století, která může pedagogům i studentům pomoci orientovat se v nejisté a nestálé době, v níž žijeme? Víte, že Futures literacy nám může pomoci se lépe rozhodovat v přítomnosti?  Chcete se dozvědět více, abyste získali znalosti a dovednosti, a mohli podpořit studenty, kteří zažívají obavy z budoucnosti? Zveme vás na online akci, která se uskuteční ve středu 18. října od 14 hod.

Podrobnosti k online události, která probíhá v rámci projektu iKAP II – Inovace ve vzdělávání, se dozvíte ve Facebookové události. Přihlásit se můžete ZDE.

Událost bude probíhat online v angličtině se simultánním tlumočením do češtiny, zahrnuje vaši aktivní účast. Doplňující vzdělávací materiály budou účastníkům poskytnuty prostřednictvím komunitní platformy One Resilient Earth. Akce je přístupná zdarma.

Průběh konference Futures literacy

Online konferenci povedou Loes Damhof, pedagožka Futures literacy na Hanze University (Holandsko) a garantka Futures literacy v rámci UNESCO, a Laureline Simon, zakladatelka a ředitelka organizace One Resilient Earth.

Čekají vás dvě části programu:

1) Úvodní přednáška o Futures literacy

Jakou roli může hrát gramotnost pro budoucnost v pomoci mladým lidem, aby mohli čelit budoucnosti v době klimatických změn?

Prezentace obou odbornic zahrnuje jak teorii Futures literacy, tak konkrétní příklady související s pedagogickou praxí. Na závěr bude probíhat diskuze.

Doba trvání: 1 hod.

Přestávka 15 min

2) „Laboratoř“ Futures literacy

Co kdybychom prozkoumali způsoby, jakými mohou pedagogové podporovat studenty při zvládání nejistoty a obav z budoucnosti v roce 2073? A jaký vliv by to mělo na rozhodnutí, která aktuálně uskutečníme?

Během interaktivní laboratoře Futures Literacy Lab budou účastníci rozvíjet svou představivost a rozptýlí pochybnosti, které mají o budoucnosti, aby objevili nový pohled, který konstruktivně ovlivní naši přítomnost. Představíme i další praktické příklady aktivizace v kontextu vzdělávání. Účastníkům budou poskytnuty doplňující materiály, mimo jiné prostřednictvím online komunitní platformy We are One Resilient Earth.

Doba trvání: 2 hod.

Přihlaste se na online akci a dozvíte se více! ZDE

Kdo jsou školitelky?

Loes Damhof byla v Holandsku v r. 2016 vyhlášena pegažkou roku (Lecturer of the Year), a to za své inovativní postupy a nadšení pro výuku na Hanze University.V rámci UNESCO je garantkou Futures literacy. Konzultuje a školí zaměstnance organizací OSN, nevládních organizací a korporací v oblasti Futures literacy, aby rozvíjeli své schopnosti v oblasti rozhodovacích procesů. Jako expertka na Futures literacy navrhuje, vyvíjí a facilituje laboratoře Futures literacy.

Laureline Simonová od roku 2006 vede a facilituje projekty mezinárodní spolupráce v oblasti zmírňování změny klimatu a přizpůsobování se této změně, mimo jiné v rámci UNFCCC. V roce 2020 založila organizaci One Resilient Earth, která je průkopníkem regenerativního a transformačního přístupu k podpoře psychické odolnosti vůči změně klimatu. One Resilient Earth podporuje transdisciplinární vědecké, kulturní a vzdělávací projekty ve spolupráci s organizacemi OSN, univerzitami, muzei, uměleckými kolektivy a organizacemi místních komunit.

Futures literacy je dovednost, která lidem umožňuje lépe porozumět roli budoucnosti. Budoucí – Anticipační gramotnost (Futures literacy) je schopnost vědomě zpracovávat a vyhodnocovat naše předpoklady o budoucnosti a zvládat z toho plynoucí výzvy, které nám sice přinášejí značnou míru nejistoty, ale tato nejistota sehrává roli pozitivního katalyzátoru k rozvíjení inovativního myšlení, nikoli jako nepřítele plánování. Představováním si různých variant budoucnosti rozvíjíme schopnost utvářet a vymýšlet nové anticipační strategie, v ten okamžik můžeme z nevědomé schopnosti předvídat vytvořit vědomou dovednost na níž můžeme stavět základy Budoucí – Anticipační gramotnosti. Futures literacy posiluje představivost, zvyšuje naši schopnost připravit se, zotavit se a mít inovativní přístup ve chvílích, kdy dochází ke změnám. Prostřednictvím praktických cvičení si přiblížíme, jak se mohou lidé všech věkových kategorií naučit pracovat s představivostí, tak, aby se stala účinným nástrojem podporující náš rozvoj. (Futures Literacy (unesco.org))


Chcete se dozvědět více?

Podívejte se na krátké video o Futures literacy

Podívejte se na TEDx talk, kde Loes Damhof představuje Futures Literacy

Přečtěte si o Futures Literacy zde.

Zjistěte více o vztahu Futures literacy a psychické odolnosti vůči změně klimatu zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram