Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Proč je dobré číst? Některé důvody vás možná překvapí

14. 10. 2023 - Babeta Frischmannová

Máte pocit, že byste měli víc číst, ale zatím jste se k tomu nedostali? Od malička jsme učeni, že je pro nás čtení dobré. Proč, nebo k čemu přesně, už ví ale jen málokdo. V tomto článku najdete 5 vědecky podložených důvodů, proč je dobré se čtení více věnovat.

  • ČTENÍ ZVYŠUJE INTELIGENCI 

To, že čtení rozvíjí slovní zásobu, není žádná novinka. Věděli jste ale, že si jím můžete zvýšit celkovou inteligenci? Studie na dětech a mladistvých ve věku 7 až 16 let prokázaly, že čtení má příznivý vliv na verbální i neverbální kognitivní schopnosti a zvyšuje tak naše IQ. 

Vědci také označují brzkou schopnost číst (u dětí) za podstatný indikátor vyšší inteligence v dospělosti. 

  • KNIHA – FITKO PRO MOZEK

Cvičíte, abyste si zlepšili kondičku a udrželi se do vysokého věku ve formě? Výzkum publikovaný v časopise Neurology ukázal, že podobně to funguje i s naším mozkem. Čtení ho totiž posiluje, a navíc zpomaluje nevyhnutelný proces jeho stárnutí, spojený se zhoršováním paměti a mozkových funkcí obecně. Pokud tedy chcete zůstat „fit“ ve všech ohledech, přečtěte si po cestě do posilovny pár stránek oblíbené knížky!

  • ČETBA NÁS UČÍ EMPATII

Ne nadarmo se říká, že „kolik knih přečteš, tolikrát jsi člověkem“. Čtení literární fikce nám pomáhá proniknout do myšlenek postav a jejich náhledu na svět, čímž nás dlouhodobě učí vžívat se do druhých a porozumět jim, jak zjistili David Comer Kidd a Emanuele Castano ve své studii. Zažíváním nových, byť fiktivních, situací také získáváme zkušenosti, a to daleko rychleji než v běžném životě. 

  • MOŽNÁ PREVENCE ALZHEIMEROVY CHOROBY 

Zapojování mozku do aktivit, jako jsou šachy, puzzle, nebo právě čtení, snižuje až dvaapůlkrát pravděpodobnost alzheimerovy choroby, vůbec nejčastější formy demence. Vědci mají za to, že je to díky mozkové aktivitě, zabraňující neaktivnímu stavu, který riziko vývoje alzeimerovy choroby zvyšuje. 

  • ÚLEVA OD STRESU

Máte pocit, že byste si při čtení po náročném dni „neodpočinuli“? Výzkum na Sussexské univerzitě ukazuje opak! Podle jeho výsledků čtení zmírňuje stres až o 68 % - umožňuje totiž dočasný únik od starostí každodenního života, což má pozitivní vliv na naše duševní zdraví. 

Tak co? Víte už, jakou knížkou začnete? Inspiraci můžete najít i zde, na našich stránkách.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram