Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Přijďte na koncert talentovaných žáků pražských základních uměleckých škol a podpořte chráněnou dílnu Inspirace

14. 10. 2021 - Martina Podškubková

Žáci a pedagogové základních uměleckých školy Hl. města Prahy, Školy J. Ježka, Konzervatoře J. Deyla a Dívčí katolické školy zvou všechny příznivce umění v úterý 19. října 2021 od 18 hodin na koncert převážně duchovní hudby s názvem „Po stopách sv. Anežky České“ . Tento koncert rozezní kostel sv. Františka z Assisi Rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou. Vystoupí na něm vedle talentovaných žáků ZUŠ a stipendistů Akademie MenART pěvecké sbory Pueri gaudentes, Lvíčata či dětský sbor Školy J. Ježka pro nevidomé. V dramaturgii, sestavené převážně z děl renesančních a barokních mistrů, zazní taktéž píseň z Kantáty ke sv. Anežce České skladatele a varhaníka F. Fialy. Následně pozvou účinkující publikum do prostor kláštera na společenský večer s doprovodným hudebním programem, ve kterém se bude prezentovat chráněná dílna Inspirace Dívčí katolické školy.

Výtěžek z dobrovolného vstupného bude věnován chráněné dílně Inspirace. Program se koná za podpory Rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou. Koncert zaštítí také Mariana Čapková, pražská zastupitelka a předsedkyně Výboru pro výchovu a vzdělávání Zastupitelstva Hlavního města Prahy.

Po stopách sv. Anežky České se talentovaní mladí sólisté a komorní hráči z pražských ZUŠ vydají společně s handicapovanými dětmi ze Školy J. Ježka a Dívčí katolické školy v rámci koncertu v kostele sv. Františka z Assisi napříč interpretací děl mistrů zejména renesanční a  barokní hudby. Mezi mladými úspěšnými žáky ZUŠ se představí též houslistka Klára Pilousová, stipendistka Akademie MenART či zpěvačka Lucie Laubová, která přednese spolu s flétnistou, žákem ZUŠ Popelka píseň z Kantáty ke sv. Anežce Cesta přes kamenný most. Na varhany je doprovodí sám autor, skladatel František Fiala.

Umění je nadějí, kultivuje společnost, povznáší ducha, přináší radost a v případě benefičního přesahu i pomoc potřebným. Sdílené umění mladých interpretů, žáků ZUŠek společně s dětmi, jejichž životy provází zdravotní handicap či těžký životní osud, je živou nadějí a přináší svědectví o tom, že výchova nejmladší generace k umění a její kultivace má skutečný smysl.“ říká k programu ředitelka festivalu ZUŠ Open, zpěvačka Irena Pohl Houkalová, která v programu vystoupí společně s nevidomou flétnistkou z konzervatoře J. Deyla.

Příznivci sborového vokálního umění se mohou těšit na vystoupení vynikajícího chlapeckého sboru Pueri gaudentes či dětí ze Školy J.Ježka. Ve společném provedení všech sborů zazní též autorská úprava Beethovenovy Ódy na radost z pera Marie Sommerové, která se stala znělkou letošního festivalu.

Po koncertu následuje program v sídle Dívčí katolické školy, která po pádu komunistického režimu v ČR jako 1. církevní škola poskytuje vzdělání a péči žákyním s fyzickým či mentálním handicapem, dívkám sociálně ohroženým a s těžkým životním osudem. V laskavém prostředí připravuje slabší pro samostatný život, zdravější pro budoucí povolání pečovatele, provází je mnohými krizovými situacemi a pomáhá jim nalézt sebevědomí i smysluplné uplatnění. Kromě vlastní pečovatelské služby provozuje chráněnou dílnu Inspirace, poskytující uplatnění handicapovaným mladým ženám, jejichž postižení jim neumožňuje najít si běžnou práci.

Letošní, v pořadí pátý, ročník celostátního festivalu základních uměleckých škol ZUŠ Open více než kdy jindy upozorňuje na přínos a význam uměleckého vzdělávání, které déle než rok trvající pandemie citelně negativně zasáhla. Velkou část loňského školního roku byly základní umělecké školy zavřené. Proto letošní ročník ZUŠ Open, který pořádá Nadační fond Magdaleny Kožené ve spolupráci se základními uměleckými školami a dalšími institucemi, probíhá opět ve volném termínu od jara do konce kalendářního roku. Program jednotlivých škol je průběžně aktualizován na webových stránkách www.zusopen.cz.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram