Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Platy učitelů porostou na 130 % průměrné mzdy v zemi do roku 2024

06. 10. 2023 - Šimon Hauser

Ministerstvo školství oznámilo, že objem peněz určený na platy učitelů bude odpovídat zákonnému závazku navýšení na 130 procent průměrné mzdy v zemi. Toto navýšení, které vstoupí v platnost v roce 2024, bude založeno na průměrných platových údajích za rok 2022. Informaci přinesla ČTK.

Návrh rozpočtu na příští rok, schválený vládou, počítá s výrazným navýšením výdajů pro školství, a to o čtyři miliardy korun ve srovnání s aktuálním rokem. Další čtyři miliardy by mělo být pro školství k dispozici v roce 2024, jak uvedl ministr školství Mikuláš Bek /STAN/.

Podle Bekových slov budou učitelé v roce 2024 průměrně více vydělávat o 2500 korun měsíčně, což představuje hrubý plat ve výši 52 400 korun měsíčně. Průměrný plat učitelů v regionálním školství v roce 2022 činil zhruba 48 000 korun.

Ministerstvo financí nedávno informovalo, že na zvýšení platů učitelů je vyčleněno celkem 8,5 miliardy korun. Návrh rozpočtu pro školství na příští rok zahrnuje částku kolem 137,77 miliardy korun na platy, což představuje nárůst o 1,79 miliardy korun oproti aktuálnímu roku.

Ministr Bek zdůraznil, že v době ekonomické stagnace je třeba volit mezi růstem platů učitelů a dalším zvyšováním počtu pracovních pozic ve školství, který za posledních pět let vzrostl o 30 000. Bek uvedl, že současný systém financování regionálního školství vedl k častému dělení tříd na menší skupiny na některých školách, což sice zlepšilo komfort pro učitele a žáky, ale v současné ekonomické situaci je nutné omezit další zvyšování personální kapacity ve školství.

Ministr také poukázal na to, že cílem není vrátit počet žáků na učitele na předchozí úroveň, ale spíše zastavit pokles tohoto poměru na úroveň, která je udržitelná i při stabilizaci veřejných rozpočtů. Bek se odvolal na data Education at a Glance 2023, která ukazují, že v českém vzdělávacím systému jsou počty žáků na učitele nižší než v mezinárodním průměru. Na středních školách je v Česku průměrně jeden učitel na deset žáků, zatímco průměr v zemích OECD je podle Beka třináct žáků na jednoho učitele.

Podle statistik Českého statistického úřadu dosáhly výdělky učitelů v loňském roce 110 procent průměrné mzdy v České republice. Po započtení všech příplatků a odměn měli učitelé na mateřských, základních a středních školách průměrnou hrubou měsíční výplatu kolem 48 000 korun. Podle údajů ministerstva školství v minulém roce pracovalo v mateřských, základních a středních školách 154 000 pedagogů a 6 000 učitelů odborného výcviku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram