Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Platy učitelů: Česko versus svět

11. 06. 2023 - Šimon Hauser

Učitelé patří mezi nejdůležitější profesionály ve společnosti, protože formují budoucí generace a předávají jim znalosti a dovednosti. Jak jsou ale ohodnoceni za svou práci? A jak se jejich platy liší v různých zemích? V tomto článku se podíváme na platové podmínky učitelů v České republice a porovnáme je s vybranými státy Evropy a světa.

Platy učitelů v České republice

V České republice jsou platy učitelů stanoveny podle platové tabulky, která zohledňuje jejich praxi, vzdělání a náročnost práce. Platová tabulka se pravidelně aktualizuje podle inflace a rozhodnutí vlády. Od ledna 2023 mají učitelé základní měsíční plat od 25 040 Kč do 50 630 Kč podle stupně a třídy. K tomu si mohou připočítat osobní ohodnocení, které závisí na hodnocení vedoucího pracovníka nebo zřizovatele školy. Průměrný hrubý měsíční plat učitele základní školy byl v roce 2021 37 809 Kč.

Platy učitelů v Evropě

Jak si vedou učitelé v České republice ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi? Podle dat OECD z roku 2019 byli čeští učitelé na předposledním místě mezi 27 členskými státy EU podle průměrného hrubého ročního platu (v paritě kupní síly). Jenom Rumunsko mělo nižší platy pro učitele. Naopak nejlépe placení byli učitelé v Lucembursku, Dánsku a Německu. Například učitel základní školy v Lucembursku si vydělal průměrně 112 131 USD ročně (asi 2,4 milionu Kč), zatímco jeho český kolega jenom 32 762 USD (asi 700 tisíc Kč).

Platy učitelů ve světě

Pokud se podíváme na celosvětové srovnání, najdeme ještě větší rozdíly mezi platy učitelů. Podle dat Světové banky z roku 2018 byli nejlépe placení učitelé ve Švýcarsku, Singapuru a Spojených arabských emirátech. Například učitel základní školy ve Švýcarsku si vydělal průměrně 111 000 USD ročně (asi 2,4 milionu Kč), zatímco jeho kolega v Ugandě jenom 1 800 USD (asi 38 tisíc Kč). Na druhou stranu je třeba brát v úvahu i životní náklady, daně a další faktory, které ovlivňují kupní sílu a životní úroveň učitelů.

Platy učitelů se výrazně liší v závislosti na zemi, ve které působí. Česká republika patří mezi země s nižším platovým ohodnocením učitelů, a to jak v evropském, tak ve světovém měřítku. Vláda slibuje zvyšovat platy učitelů a udržet je na úrovni 130 % průměrné hrubé měsíční mzdy, ale otázkou je, zda to bude stačit k zajištění dostatku kvalifikovaných a motivovaných pedagogů pro české školství.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram