Po strastiplné cestě z rodného Charkova, který už mnoho dní bombardují Rusové, se zase může radovat při svém milovaném koníčku – hře na housle. Když prchala s maminkou před válkou, nezapomněla na svůj hudební nástroj a dnes, v pátek 18. března, si na něj zahrála v Základní umělecké škole Jana Hanuše, Praha 6, kde ji přivítal ředitel školy Miloslav Tengler.

“Vůbec se nestyděla, popadla housličky a začala hrát. Tak talentované děvčátko už jsem dlouho neviděl,” řekl nadšeně pan ředitel. Ten se těší, že bude Jaroslavka chodit do ZUŠ pravidelně na hodiny.

Do pomoci dětem, které utíkají před válkou na Ukrajině, se zapojují i další základní umělecké školy a domy dětí a mládeže po celé Praze.

„Za základní umělecké školy a domy dětí a mládeže se snažíme být v pomoci ukrajinským matkám a dětem velmi aktivní. Očekáváme příjezd velice talentovaných dětí, které chtějí v ČR studovat. Budeme se snažit všemožně tyto děti zapojit do našich studijních programů, zpřístupňujeme volné prostory v dopoledních hodinách a nabízíme prostor pro kolektivní zaměstnání ukrajinských dětí. Pracujeme také na zaměstnávání ukrajinských učitelů hudby,“ říká Mariana Čapková, předsedkyně Výboru pro výchovu a vzdělávání hl. m. Prahy.

Znáte-li nějaké dítě z Ukrajiny, které by rádo ve svých koníčcích pokračovalo i v Čechách, dejte nám vědět, pomůžeme vám najít pro něj vhodné místo.