Poslední den roku 2021 byl také posledním dnem, kdy mohli žáci nominovat své učitele do 29. ročníku Zlatého Ámose. Žáci základních a středních škol do něj přihlásili celkem 80 pedagogů, a to přesto, že už potřetí probíhá populární anketa o nejoblíbenějšího učitele Zlatý Ámos ve složitých podmínkách protiepidemických opatření. Nominováno bylo jen o tři pedagogy méně než v minulém roce.

Ne všichni s přihláškou souhlasili, ale drtivá většina nominovaných do souboje o pomyslnou korunu krále českých učitelů jde. Děti jim tak vyjádřily svůj obdiv, úctu a uznání.

„Podle mého názoru je nominace do Zlatého Ámose tím největším uznáním, kterého se učitelkám a učitelům může dostat,“ říká zakladatel a ředitel ankety a také školský ombudsman Ladislav Hrzal. „Zvítězili u nejpřísnější poroty – u svých žáků.“

Nejvíce nominací už poněkolikáté přišlo z Prahy – celkem 16 přihlášek. O tři nominace méně přišlo ze Středočeského kraje, na třetím místě je s jedenácti nominovanými kraj Jihomoravský. Ani jednoho oblíbeného pedagoga nepřihlásili žáci z kraje Karlovarského a Jihočeského. Z celkového počtu nominovaných je 52 učitelek. Osmnáct přihlášek poslali středoškoláci.

V únoru se budou jako tradičně konat regionální kola. „Pokud epidemiologická situace dovolí, rádi bychom jako obvykle uspořádali v jednotlivých regionech osobní setkání pedagogů, jejich žáků a porotců. Z nich vybereme 16 semifinalistů,“ upřesňuje Hrzal. Pokud epidemiologická situace nebude příznivá, budou stejně jako v minulém ročníku semifinalisté vybráni online.

Velké finále je naplánováno na 25. března a galavečer se slavnostní korunovací Zlatého Ámose pro rok 2022 připadá na sobotu 26. března.

Další informace a jména a školy všech nominovaných najdete na www.zlatyamos.cz. Zde mohou učitelé a jejich žáci najít informace, zda byla jejich přihláška kompletní nebo je třeba něco doplnit. Na doplnění chybějících údajů mají čas do 10. ledna.