Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Nevzali vás na střední? Nevadí, ještě pořád je z čeho vybírat

04. 05. 2022 - Martina Podškubková

Přijímací zkoušky do čtyřletých oborů s maturitou a oborů nástavbového studia se konaly ve dnech 12. a 13. dubna 2022, některé deváťáky ještě čeká náhradní termín 10. a 11. května 2022. Výsledky organizace CERMAT předala školám 28. dubna. Nenašli jste se na seznamu přijatých studentů? Nevadí, pokud jste těsně pod čarou, je možnost podat odvolání. Pokud ani to nevyjde, na webu krajských úřadů, potažmo magistrátu, vidíte přehled volných míst na dalších školách, z nichž si můžete vybrat.

Přijali vás? Co teď musíte udělat?

Pokud vás na vysněnou školu přijali, odevzdáte na ni jen zápisový lístek nejpozději do deseti dnů od zveřejnění výsledků přijímacího řízení. Tím dáváte škole najevo, že jste se rozhodli na ni nastoupit.

Odvolání

Našli jste svoje jméno těsně pod hranicí přijatých? Určitě se odvolejte. Spousta dětí se dostane na obě školy a až si vyberou tu, na kterou od září skutečně nastoupí, odevzdají tam zápisový lístek. V té druhé škole se tak uvolní místo pro uchazeče, kteří se odvolali. Ředitel školy nejdříve po zveřejnění výsledků řízení písemně obešle nepřijaté uchazeče. Odvolání se podává ve lhůtě tří pracovních dnů ode dne doručení rozhodnutí o nepřijetí, podává se řediteli školy, který rozhodnutí o nepřijetí vydal. Není pro něj žádný daný vzor, ale je doporučeno, aby na něm byl název a adresa školy, název oboru vzdělávání, datum, jméno a příjmení studenta, informace o tom, že se jedná o odvolání proti rozhodnutí o nepřijetí a adresa, na kterou má být rozhodnutí o odvolání zasláno. Důvody odvolání není nutné uvádět. Ředitel školy může rozhodnutí o nepřijetí změnit v rámci tzv. autoremedury u uchazečů, kteří splnili podmínky přijímacího řízení, ale nebyli přijati z důvodu velkého zájmu. V ostatních případech jej následně postupuje ke krajskému úřadu příslušného kraje, v případě pražských škol k Magistrátu hlavního města Prahy. Na rozhodnutí má úřad třicet dnů. Pokud někdo z uchazečů, kteří dopadli lépe, nakonec nenastoupí, mají šanci na jeho místo postoupit právě ti, kteří se odvolali.

Druhá a další kola přijímacího řízení

Ne všechny školy obsadily volná místa v prvních kolech. Jste-li tedy hluboko pod čarou, nebo už víte, že odvolání nevyšlo, nezoufejte. Školy vypisují i druhá kola přijímacího řízení.

Informace o těchto volných místech jsou pro pražské školy zřizované jak magistrátem, tak jinými zřizovateli, dostupné na tomto odkazu:

Máte blízko i školy ve Středočeském kraji? Jejich seznamy naleznete zde: https://www.kr-stredocesky.cz/web/skolstvi/stredni-a-vyssi-odborne-skolstvi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram