Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Navzdory zákazu prodeje se u mladistvých čím dál více objevují elektronické cigarety. Může za to legislativa a prodejci.

31. 12. 2021 - Daniel Kapek

Ke krabičce cigaret dnes už neodmyslitelně patří fotka zdravotních následků kouření. Evropská unie se tímto snaží bojovat proti užívání tabákových výrobků dětmi a mladistvými. Rovněž se v rámci EU nesmí prodávat ochucené cigarety.

Navzdory zákazu prodeje mladistvým je běžné potkat s cigaretami mnoho studentů středních a z části i základních škol.

Nejen to je důvod, proč se Evropská unie rozhodla s tímto fenoménem zatočit. Od roku 2016 jsou na krabičkách cigaret obrázky ukazující například nádory. EU si tímto nařízením slibovala, že se jich zaleknou především mladí lidé pod 18 let, neboť v takto nízkém věku začalo kouřit 70 procent kuřáků.

Obdobné regulace se však netýkají e-cigaret či zahřívaného tabáku, které jsou rovněž návykové. Tyto výrobky musí splnit pouze jednu podmínku – zdravotní varování. Elektronické cigarety jsou přitom pro mladistvé alternativou ke klasickým tabákovým výrobkům.

Podle zjištění vědců totiž hrozí, že si při „vapování“, jak se také říká vdechování tabáků z e-cigaret a podobných zařízení, vypěstují dospívající závislost na nikotinu, která je následně postupně přivede ke kouření klasických cigaret.

Česká mládež není výjimkou

Elektronickým cigaretám narůstá obliba i v České republice. V roce 2020 je podle ČTK vyzkoušelo 40 procent šestnáctiletých. Pravidelnými uživateli bylo 17 procent z nich.

Podle osloveného studenta střední školy, který si nepřál být jmenován, jsou elektronické cigarety mezi mladistvými častější. Klasické cigarety se pomalu vytrácejí.

„Sám potřebu na cigaretu nemám. Dám si pouze, když mi to někdo nabídne.“ Elektronické cigarety mohou být i koníček, protože se s nimi dají dělat různé triky a sama mechanika e-cigarety se dá „tunit.“

Elektronické kouření je levnější než běžné cigarety

Mladiství více táhnou k elektronickému kouření i díky vysokému zdanění tabáku. Elektronické kouření je tak pro mladistvé dostupnější, neboť je znatelně levnější.

Elektronické cigarety bývají na rozdíl od tabáku ochucené. I to je důvod, proč je „vapování“ stále populárnější. Právě příchutě jsou jedním z hlavních důvodů oblíbenosti elektronického kouření. Zatímco běžná cigareta musí být tabáková, ta elektronická může mít různé příchutě od tabáku, přes ovoce až k příchuti energetického nápoje.

Dalším důvodem užívaní mezi mladistvými je fakt, že se elektronická cigareta dá lépe utajit před rodiči. Náplně těchto cigaret jsou tomu často přizpůsobeny tak, že nemusí tvořit ani viditelnou páru či aroma. Utajení elektronického kouření je tak znatelně jednodušší.

Elektronické kouření není bez rizik

Užívání elektronických cigaret je však spojeno se zdravotními riziky. „Vapování“ zvyšuje například pravděpodobnost srdečních chorob, poškození tepen či zánětů v ústech. Některé náplně dokonce obsahují rakovinotvorné látky.

Neřešitelný problém?

Kdyby se na obaly náplní elektronických cigaret umístila fotografie následků, pravděpodobně by to mladistvé od kouření neodradilo. „Varovné obrázky by odradily akorát malé děti,“ zaznívá nejčastěji od dotázaných mladistvých uživatelů.

Otázkou zůstává, jak znepřístupnit mladistvým tyto výrobky. Pokud nedojde ke stejnému zákazu jako u ochucených cigaret, nalezneme se v bezvýchodné situaci. Mladiství se mohou lehce dostat k návykovým látkám díky nekontrolování věku na prodejních místech, a to i navzdory vysokým pokutám (až 500 000 korun a dvouletý zákaz činnosti).

Image by Lindsay Fox from Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram