Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Jen každý dvacátý žák u letošních maturit neuspěl. Vyplývá to z výsledků, které zpřístupnilo v pondělí 19. července Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) ředitelům škol po mimořádném letním termínu. Didaktické testy v mimořádném termínu pořádal Cermat ve dnech 7. až 9. července 2021 na 99 středních školách. Neúspěšnost u státních maturitních testů letos klesla po červencovém termínu z květnových 11,2 procenta na 4,9 procenta maturantů. V loňském roce neuspělo 17,7 procenta studentů, meziročně se tak neúspěšnost snížila o 12,8 procentního bodu. Byla také nejnižší od roku 2013.

Ćervencový termín byl určen pro všechny maturanty, kteří v řádném termínu jarního zkušebního období ve společné části neuspěli nebo se z konání zkoušek omluvili. Ke zkouškám bylo přihlášeno celkem 10,9 tisíce maturantů, přičemž mimořádné možnosti konat opravnou či náhradní zkoušku již v červenci využilo téměř 86 % z nich (9,3 tisíce). Do výsledků bylo zahrnuto i hodnocení žáků vybraných zdravotnických a sociálních oborů, kterým mohl být na základě opatření obecné povahy Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ze dne 15. března 2021 započten výsledek zkoušky na základě průměrné známky z vysvědčení.

U testů z českého jazyka a literatury po obou konaných termínech neuspělo pouze 2,3 % prvomaturantů, o 2,4 % méně než v květnu. V matematice se oproti květnovému termínu snížila neúspěšnost z 16,6 procent na 6,6 procent. V minulém roce nesložilo zkoušku z matematiky 17,5 procenta maturantů. Ministerstvo školství po prvním řádném termínu snížilo hranici neúspěšnosti v matematice z 33 procent na 27 procent testu, při původní hranici by byl zřejmě podíl neúspěšných větší. Ministerstvo tento krok odůvodnilo tím, že distanční vzdělávání v aktuálním školním roce znemožnilo procvičit všechnu látku.

V podzimním zkušebním období 2021 se didaktické testy společné části budou konat ve dnech od 1. do 3. září 2021. Přihlášku ke společné části maturitní zkoušky mohou žáci podat řediteli školy do 23. července 2021.

Fotografie od uživatele Max Fischer ze služby Pexels

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram