Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Letní žurnalistická škola nabízí náhled na profesní život novináře

10. 05. 2023 - Kryštof Jiřík

S blížícími se prázdninami se začínají otevírat možnosti mimoškolního vzdělávání v průběhu léta. Jednou z nich je i Letní žurnalistická škola Karla Havlíčka Borovského. Středoškolští, ale i vysokoškolští studenti (nebo i nestudenti) mají možnost si během sedmidenního kurzu osvojit základy mediální práce.

Škola žurnalistiky se uskuteční od 13. do 19. 8. v Havlíčkově Brodě. Je určená především pro ty, kteří by se chtěli profesně věnovat novinařině, nebo jinému mediálnímu oboru. Tematickou náplní mají být média, politika, kultura a historie střední Evropy. Semináře doplní i setkání s několika osobnostmi z pole žurnalistiky a společenských věd. V uplynulých sedmnácti letech se zúčastnili například Václav Havel, Václav Moravec, Nora Fridrichová, Michael Žantovský, Jan Moláček nebo Danuše Nerudová a desítky dalších.

Jedině setkáním s praxí a samotnými novináři si mohou udělat mladí lidé obraz o tom, co novinařina obnáší. Že je to často časově náročná práce, plná hledání faktů a jejich následné analýzy, která vyžaduje objektivitu a kritické myšlení,“ píše Silvie Housková z Hospodářských novin, která byla na LŠŽ také hostem.

Kromě debat a teoretických seminářů se však většina práce odehrává v terénu, kde účastníci zpracovávají vlastní novinářské výstupy. Studenti se na začátku rozdělí do šesti skupin, podle specializačního zájmu. Mohou si vybrat mezi novinami, online žurnalistikou, rozhlasovým zpravodajstvím, televizí, fotografií, nebo PR a marketingem.

Letní žurnalistické školy jsem se zúčastnil dvakrát a dala mi toho opravdu hodně. Naučil jsem se, jak funguje práce v médiích, naučil jsem se pracovat s nahrávací technikou, poznal jsem krásy města Havlíčkův Brod, vyslechl si spoustu přednášek zajímavých hostů, ale především jsem díky LŽŠ poznal opravdu skvělé přátele, se kterými udržuji kontakt i pár let po skončení LŽŠ,“ píše účastník kurzu Otta Maček.

Přihlášku lze podat na internetových stránkách školy. Její součástí má být mimo jiné motivační dopis a seznam dosavadních novinářských zkušeností, pokud nějaké jsou.

Zdroj náhledové fotografie: Facebook Letní žurnalistická škola Karla Havlíčka Borovského

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram