Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Kanadské úřady zmrazily bankovní účty protestujícím

25. 02. 2022 - jan.sercl

Kanadský premiér Justin Trudeau se na základě již ukončených protestů proti pandemickým opatřením rozhodl přistoupit k aktivaci mimořádného opatření, které policii umožnilo zabavit vozidla protestujících a bankám zmrazit jejich účty.

Primární účel demonstrací měl být zrušení pandemických opatření, jako je povinné nošení respirátorů a povinné očkování. Demonstranti nedosáhli žádného konkrétního cíle, podařilo se jim však ukázat, že se nebojí postavit za svůj nekonformní názor i přes rozsáhlé postihy. Kanadští politici ovšem v návaznosti na tuto situaci žádné nové úpravy nepřednesli. "Velkým poučením z toho všeho je, že se všichni dozvěděli, že vlastně nejsme bezmocní," řekl minulý týden v internetové diskusi mezi příznivci B. J. Dichter, oficiální mluvčí konvoje. Mnohé se "stalo díky tomu, že se všichni tito lidé spojili", dodal.

Podle Trudeaua se v žádném případě nejednalo o klidné protesty. K těmto opatřením zakročil po několika týdnech, kdy byly ulice zablokovány a protestující odmítali z místa odejít. Místní policie oznámila údajné nálezy zbraní u protestujících, které se podle všeho "nebáli použít." Protesty nejprve začaly pouze blokádou nákladními vozidly v ulicích, postupně se však k řidičům kamionů začali přidávat další nespokojení obyvatelé a situace začala být vážná.

Policejní síly se nejprve snažily s protestujícími vyjednávat, avšak neúspěšně. "Jsme tu už tři týdny. Posledních pět dní jsem byl na tomto pódiu a prosil lidi, aby odešli, aby odešli z našich ulic," uvedl policejní náčelník Steve Bell. "Tato okupace skončila, doporučili jsme jim, že pokud pokojně odejdou, mohou se vrátit domů," řekl. "Naznačili jsme také, že pokud se nepodřídí, budeme eskalovat a násilím lidi z ulic vyvedeme." Dále uvedl, že 191 protestujících bylo zatčeno a 107 lidí obviněno. Obvinění se týkala například bránění se policii, neuposlechnutí soudního příkazu, napadení, výtržnictví, držení zbraně a napadení policisty.

Co se opatření týče, kanadská policie zmrazila 206 finančních produktů, včetně bankovních a firemních účtů, zveřejnila informace o 56 subjektech spojených s vozidly, jednotlivci a společnostmi, sdílela 253 bitcoinových adres se směnárnami virtuálních měn a zmrazila účet pro zpracování plateb v hodnotě 3,8 milionu dolarů, uvedl na tiskové konferenci Mike Duheme, zástupce federálního policejního komisaře. Kanadská asociace pro občanské svobody připravuje právní námitku proti opatřením vlády v zákoně o mimořádných událostech a tvrdí, že "vážně porušují" práva Kanaďanů.

Fotografie od uživatele Daniel Joseph Petty ze služby Pexels

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram