Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Kam po škole aneb jak se orientovat na trhu práce v pěti krocích

21. 04. 2023 - Šimon Hauser

Dokončit školu je důležitým krokem v životě každého člověka. Ale co dál? Jak si vybrat povolání, které nás bude bavit a zároveň zajistí naši budoucnost? Jak se prosadit na trhu práce, který je plný konkurence a nejistoty? Jak se neztratit v záplavě informací a nabídek? Na tyto a další otázky se pokusíme odpovědět v tomto článku.

Zjistěte si své silné stránky, zájmy a hodnoty. Prvním krokem k úspěšné kariéře je poznat sám sebe. Co vás baví? Co vás motivuje? Co umíte dobře? Co je pro vás důležité? Jaké jsou vaše cíle a sny? Na tyto otázky si můžete odpovědět sami nebo s pomocí různých testů osobnosti, zájmů a schopností, které najdete na internetu nebo v poradenských centrech. Tyto testy vám pomohou zúžit výběr možných povolání, která by vám mohla vyhovovat.

Následně si vyhledejte informace o trhu práce a nabízených povoláních. Druhým krokem je zorientovat se v nabídce trhu práce a zjistit, jaké jsou požadavky na různá povolání, jaké jsou jejich výhody a nevýhody, jaká je jejich perspektiva a platové ohodnocení. Tyto informace můžete najít na internetu, v tištěných médiích, v poradenských centrech nebo na veletrzích práce a vzdělávání. Také se můžete poradit s lidmi, kteří už pracují v oboru, který vás zajímá, nebo si zajít na stáž nebo brigádu do firmy, o jejíž práci se ucházíte.

Třetí krok – rozhodnout se pro konkrétní vzdělání nebo školení, které vám umožní získat potřebné znalosti a dovednosti pro tvou budoucí profesi. Můžeš si vybrat mezi různými typy škol (střední, vyšší odborná, vysoká), formami studia (prezenční, dálkové, kombinované), obory studia (humanitní, technické, přírodovědné atd.) nebo kurzy (jazykové, počítačové, odborné atd.). Při výběru si dej pozor na kvalitu a akreditaci školy nebo kurzu, na náročnost a délku studia nebo školení a na finanční náklady.

Čtvrtým krokem je připravit se na hledání práce. To znamená sestavit si profesní životopis a motivační dopis, naučit se prezentovat své silné stránky a zvládnout pohovor s potenciálním zaměstnavatelem. Také si musíte vybudovat síť kontaktů, které vám mohou pomoci najít vhodnou práci nebo doporučit nějakou příležitost. K hledání práce můžete využít různé zdroje, jako jsou internetové portály, noviny, personální agentury nebo úřady práce.

Pátým a posledním krokem je být flexibilní a aktivní. To znamená být otevřený různým možnostem a příležitostem, které se nabízejí. Nemusíte se držet pouze jednoho oboru nebo povolání, ale můžete zkoušet i jiné věci, které vás zajímají či jsou aktuálně žádané. Důležité je být aktivní a nečekat, že vám práce spadne do klína. Musíte pravidelně sledovat nabídky práce, reagovat na ně, kontaktovat zaměstnavatele a udržovat si své znalosti a dovednosti na dobré úrovni.

Hledání práce může být náročné, ale je důležité zůstat motivovaný a trpělivý. Ne vždy se podaří najít to pravé místo na první pokus, ale důležité je se nevzdávat. Snažte se zlepšovat své dovednosti a získávat zkušenosti prostřednictvím stáží nebo dobrovolnické práce. Pokud máte jasnou představu o svých cílech a pracujete na tom, abyste si vybudovali kariéru, najdete pravděpodobně práci, která vám bude vyhovovat. Sledujte nové trendy a vývoj na trhu práce a buďte otevření novým příležitostem. S touhou a úsilím můžete najít práci, která vám umožní plnit vaše cíle a uspokojit vaše profesní ambice.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram