Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Jak správně plánovat studijní rozvrh a vyhnout se prokrastinaci

02. 08. 2023 - Šimon Hauser

Studium je důležitou součástí života každého studenta, ale někdy se může stát, že se nám nechce učit, odkládáme úkoly na později, nebo se neumíme dobře zorganizovat. To může vést k prokrastinaci, stresu, špatným známkám, nebo dokonce k propadnutí u zkoušek. Jak se tomu vyhnout a jak si vytvořit efektivní studijní plán, který nám pomůže dosáhnout našich cílů? Zde je několik tipů, jak na to.

Jak na studijní plán?

Prvním krokem je udělat si seznam všech našich povinností, které musíme splnit v daném semestru. To zahrnuje hodiny, kurzy, písemky, projekty, ale také práci, sport, domácí povinnosti, rodinu a přátele. Je dobré si také poznamenat termíny a priority jednotlivých úkolů. Tím si ujasníme, co je pro nás důležité a co potřebujeme udělat.

Dalším krokem je zjistit, jaká doba je pro nás optimální pro studium. Někteří lidé se učí lépe ráno, jiní večer. Někteří potřebují delší souvislé bloky času, jiní krátké intervaly s přestávkami. Je dobré si uvědomit, kdy jsme nejproduktivnější a kdy máme největší koncentraci. Podle toho si můžeme naplánovat svůj studijní režim.

Posledním krokem je rozhodnout se, jaký použijeme formát pro svůj studijní plán. Můžeme si ho vytvořit na papíře, v počítači nebo v mobilní aplikaci. Důležité je, aby byl přehledný, snadno upravitelný a dostupný. Můžeme si ho také barevně označit podle typu úkolu nebo předmětu. Studijní plán by měl obsahovat následující informace:

  • Název úkolu nebo předmětu
  • Termín splnění nebo zkoušky
  • Priorita nebo obtížnost
  • Odhadovaný čas potřebný k dokončení
  • Datum a čas začátku a konce studia
  • Přestávky a odměny

Vyplňování studijního plánu

Jakmile máme hotový formát našeho studijního plánu, můžeme ho začít vyplňovat podle našich povinností a preferencí. Je dobré začít s těmi úkoly, které mají nejbližší termín nebo jsou nejtěžší. Tak se zbavíme stresu a uvolníme si čas pro další úkoly. Je také vhodné rozdělit velké úkoly na menší části a stanovit si mezitermíny pro jejich dokončení.

Při plánování studia bychom měli respektovat naše biorytmy a využít dobu, kdy jsme nejvíc schopni se soustředit. Měli bychom si také nechat dostatek času na opakování a přípravu na zkoušky. Studijní plán by měl být realistický a flexibilní, abychom ho dokázali dodržet a přizpůsobit změnám. Je dobré si také naplánovat nějaké rezervní časy pro případ neočekávaných situací.

Používání studijního plánu

Mít studijní plán je jedna věc, ale dodržovat ho je věc druhá. Aby nám studijní plán opravdu pomohl, musíme se ho snažit následovat a neodkládat úkoly na později. To znamená, že musíme mít dostatek sebedisciplíny a motivace. Jak toho dosáhnout? Zde je několik rad:

  • Nastavte si pevný režim. Snažte se vstávat a chodit spát ve stejnou dobu, dodržovat svůj rozvrh hodin a studia a mít pravidelné stravování a cvičení.
  • Vytvořte si vhodné prostředí. Studujte v klidném a pohodlném místě, kde vás nic nebude rušit. Odložte si mobil, vypněte sociální sítě a televizi, a zajistěte si dostatek světla a vzduchu.
  • Používejte efektivní metody studia. Zvolte si metodu, která vám nejlépe vyhovuje podle typu úkolu nebo předmětu. Může to být například čtení, psaní, poslech, mluvení, kreslení, nebo kombinace více metod. Používejte různé zdroje informací, jako jsou knihy, články, videa, prezentace nebo online kurzy. Opakujte si pravidelně naučenou látku a testujte se.
  • Dělejte si přestávky a odměňujte se. Nezatěžujte se studiem po dlouhou dobu bez přerušení. Dopřejte si občas pauzu, kdy si protáhnete tělo, napijete se vody nebo uděláte něco, co vás baví. Také si stanovte nějaké odměny za splnění úkolů nebo cílů. Může to být například sladkost, film, hra či setkání s přáteli.

Studijní plán je užitečný nástroj, který nám pomáhá lépe se zorganizovat, efektivně studovat a vyhnout se prokrastinaci. Abychom si ho vytvořili a používali správně, musíme znát naše povinnosti, preference, biorytmy, a cíle. Musíme mít také dostatek sebedisciplíny a motivace. Pokud dodržujeme tyto zásady, můžeme dosáhnout lepších výsledků ve škole i v životě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram