Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Jak se připravit na studium na vysoké škole?

06. 05. 2023 - Šimon Hauser

Studium na vysoké škole znamená pro mnoho středoškoláků velkou výzvu a změnu. Na rozdíl od střední školy vyžaduje univerzita větší samostatnost, zodpovědnost a organizovanost. Jak se tedy na studium na vysoké škole co nejlépe připravit? 

Zjistěte si, kdy začíná akademický rok na vaší univerzitě a jaký je jeho rozvrh. Každý rok je rozdělen na dva semestry (zimní a letní), které se skládají z období výuky a zkouškového období. Naučte se používat informační systém vaší univerzity, kde se budete zapisovat do kurzů, odevzdávat úkoly a sledovat své známky.

Svůj čas si budete organizovat sami

Vyberte si předměty, které vás zajímají a odpovídají vašemu studijnímu plánu. Předměty se dělí na povinné, volitelné a povinně-volitelné. U posledních dvou skupin předmětů mají přednost starší spolužáci, proto buďte při registraci rychlí a připravení. Vytvořte si rozvrh, který vám poskytne dostatek času na studium i odpočinek.

Seznamte se se svými budoucími spolužáky a učiteli. Připojte se ke skupinám na sociálních sítích, kde můžete plánovat společné aktivity, sdílet materiály a zkušenosti. Zúčastněte se orientačních akcí pořádaných fakultou nebo studentskými organizacemi. Oslovujte své učitele zdvořile a profesionálně podle titulu před jménem, např. pane profesore, paní doktorko.

Vysoká škola přináší nezávislost, ale i zodpovědnost

Vyřešte si ubytování a dopravu. Pokud nebydlíte ve městě, kde se nachází vaše univerzita, musíte si najít ubytování na koleji nebo v soukromí. Zjistěte si, jak se do školy dostanete a kolik to bude stát. Vyřiďte si průkaz ISIC a potvrzení o zápisu, které vás opravňují ke slevám na jízdné a další služby. Naučte se, jak efektivně studovat a organizovat si čas. Na univerzitě budete muset zvládnout více látky a složitější zkoušky než na střední škole. Známky se udělují na stupnici A-F a máte omezený počet pokusů. Naplánujte si čas tak, abyste se neučili na poslední chvíli. Využívejte různé zdroje informací, například knihy, články, videa nebo doučování.

Zapojte se do studentského života a najděte si koníčky. Studium na vysoké škole není jen o učení, ale také o poznávání nových lidí, míst a zážitků. Můžete se zapojit do některé ze studentských organizací, které pořádají různé akce, projekty a výměny. Nebo si najděte sport, umění či dobrovolnictví, které vás baví. Pečujte o své zdraví a pohodu. Studium na vysoké škole a obzvláště některé obory bývají náročné a stresující, proto je důležité pečovat o své fyzické a duševní zdraví. Dodržujte pravidelný spánkový režim, zdravě se stravujte a dopřejte si dostatek pohybu. Pokud se cítíte přetížení, vyhledejte pomoc rodiny, přátel nebo odborníků.

Zdroj obrázku: Unsplash

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram