Mateřské školy mají zavřené dveře a rodiče se ocitli s jejich malými dětmi doma. A každý přemýšlí, co si s nimi vlastně počne? Vybrali jsme pro vás několik tipů, jak vaše malé ratolesti zaujmout i v domácím prostředí. Počasí zatím přeje venkovním aktivitám. Většina pražských městských částí nechává otevřená dětská hřiště a nabádají k dodržování pravidel. Aktuálně platí, že v zastavěné části obce je potřeba nosit chirurgickou roušku, tedy i na dětských hřištích. Ačkoliv mají děti do 15 let výjimku, i pro ně se doporučují chirurgické roušky v místech se zvýšenou koncentrací osob. Co ale dělat, když se vaše rodina ocitne v karanténě a nebudete moci ven, případně když se vám a dětem ven nechce? Sepsali jsme několik tipů.

Zábavná vzdělávací videa pro předškoláky – ČT edu – Česká televize (ceskatelevize.cz)

Česká televize už loni na jaře spustila web ČT edu, na kterém přinášela každý den aktivity pro školní děti. Najdete tam ale i tipy, co dělat s dětmi předškolními v několika sekcích. Například výuková videa, tipy na výtvarnou činnost, hudební a pohybové aktivity nebo logopedické hry. Můžete dle instrukcí například s dětmi vyrobit budku pro ptáčky na zahradu, pokud budete potřebovat chvíli na vyřízení pracovních záležitostí, zabavíte děti pohádkou.

www.predskolaci.cz

Spoustu zajímavých námětů k domácím aktivitám přináší také web predskolaci.cz. Ukazuje tipy na domácí tvoření, básničky, ale i zajímavé odkazy na pracovní listy nebo knihy pro rodiče předškoláků a učitelky ve školkách.

Předškoláci bez zápisu – Veselá Chaloupka (vesela-chaloupka.cz)

Už v loňském roce měla stránka Veselá chaloupka velký úspěch u rodičů dětí, které se najednou ocitly doma a přišly o zbytek posledního roku ve školce. Autorka blogu je učitelkou na prvním stupni a kromě pracovních listů na každý den na jejím blogu najdete nápady z oblasti výtvarné výchovy, pracovních a jiných činností a také inspiraci pro zpestření domácí výuky školních dětí.

Pečení a vaření s dětmi

Internet nabízí také spousty jednoduchých receptů, které zvládnou s malou dopomocí i malí předškoláci. Můžete je tak hravě zapojit do každodenních činností domácnosti.

Sportovní aktivity

Některé sportovní kluby a spolky připravily pro děti online videa, při kterých si děti zacvičí i v prostředí domova s pomůckami, které zaručeně najdete i doma. Hodně inspirace nabízí Youtube, stačí zadat cvičení pro děti. Cvičební videa zdarma nabízí například Gymnathlon, Česká obec sokolská, Tělocvik.online, nebo Sobíkovo cvičení.

Pinterest

Tato sociální síť obsahuje velké množství materiálů na tvoření pro děti. Po registraci a zadání zájmů vám Pinterest zasílá každý den dávku inspirace.

Ministerstvo poslalo školkám manuál, jak vzdělávat předškoláky na dálku

Máte-li dítko, které v příštím roce nastoupí do první třídy, měla by vám vaše mateřská škola zasílat materiály pro práci doma. Ministerstvo školství v souvislosti s uzavřením mateřských škol totiž rozeslalo manuál k distančnímu vzdělávání předškoláků. Pro ty je vzdělávání povinné. V manuálu je stanoveno, že mateřské školy musí vzdělávání pro děti v posledním roce školky ze zákona zajistit. Resort školství nedoporučuje školkám volit online formu vzdělávání, ale spíše zadávat dětem praktické úkoly, které vypracují s rodiči. Pokud by se učitelky chtěly spojit s dětmi přes počítač, neměla by tato doba přesáhnout 30 minut za týden.

Fotografie od uživatele cottonbro ze služby Pexels