Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Floristé ze Střední odborné školy Jarov mají nejmodernější budovu v Česku

11. 06. 2024 - Vincenc Novák

Již před devíti lety vznikl nápad přeměnit nevyhovující budovu v areálu Střední odborné školy Jarov na jednu z nejmosdernějších v Česku. V roce 2022 se začalo s přestavbou a od letošního roku ji využívají studenti floristiky, kteří tak mají k dispozici nejmodernější floristické učebny v Česku.

Nová budova je podle ředitele školy Miloslava Janečka označována jako inteligentní. To znamená, že vnitřní klima je řízeno za pomocí mnoha vnitřních i vnějších senzorů, a to nejen v oblasti teploty, ale i hladiny CO2. Osvětlení pracovních ploch zase napomáhají střešní světlíky přivádějící denní světlo. Střecha budovy je většinou zelená, efektivně zadržuje dešťové srážky a snižuje tepelný ostrov města.

Součástí budovy je také dostatečně velká retenční nádrž sbírající dešťovou vodu, která se využívá pro zalévání zelených ploch v okolí. Parkoviště před budovou je řešeno technologií štěrkových zasakovacích trávníků, pod nímž jsou umístěny prokořenitelné boxy. "I v tomto případě se jedná o nejmodernější zahradnickou technologii, která se používá při výsadbě městské zeleně a se kterou žáci školy přicházejí v rámci výuky do styku," říká Janeček.

Nejmodernější vybavení

Škola se však může pochlubit také jedním z nejmodernějších vybavení. Na jednotlivých pracovištích totiž najdeme výškově nastavitelné stoly, veškeré aranžérské nástroje, jako jsou tavné lepicí pistole, speciální floristické kleště a podobně. Nad každým stolem se navíc nachází zavěšená elektrická přípojka pro potřebné nářadí.

Samozřejmostí je také digitální technologie, která pomáhá především pedagogům. Patří mezi ně i vizualizér, který při hodině snímá ruce pedagoga a obraz přenáší na interaktivní obrazovku.

Studenti a studentky floristiky ze Střední odborné školy Jarov patří k absolutní špičce floristiky v Česku. "Škola vysílá své žáky na řadu odborných soutěží, ze kterých pravidelně přivážejí řadu ocenění. Například v květnu 2024 zvítězil na nejprestižnější floristické soutěži Děčínská kotva žák školy Vojtěch Tužina a stal se juniorským mistrem České republiky ve floristice. Další žákyně skončila na krásném 4. místě. Několik prvních míst a titul mistra floristiky České republiky si ze soutěže odnesl stejně jako v roce 2021 student Filip Hrouda," uvádí ředitel Janeček.

Zdroj: TZ Střední odborné školy Jarov

Zdroj úvodního obrázku: Střední odborná škola Jarov

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram