Cookie Consent by Free Privacy Policy website

EVROPA V ROCE 2050 OČIMA SOUČASNÉ GENERACE 

18. 11. 2022 - Redakce

V úterý 22. 11. 2022 se v prostorách Vlasteneckého sálu Univerzity Karlovy uskuteční závěrečná evropská konference spojená s vyhlášením výsledků mezinárodní výtvarné soutěže s názvem Evropa, ve které chci žít: Evropa v roce 2050. Panelisté se svých příspěvcích zaměří na zásadní výzvy v oblasti budoucnosti vzdělávání v širších  kontextech.  Řeč bude například o roli umění ve společnosti nebo o tom, jak se daří Českou republiku reprezentovat ve světě v rámci předsednictví. Součástí programu je také vyhlášení výsledků výtvarné přehlídky Evropa 2050, přičemž ocenění bude předáno autorům z pěti evropských zemí, a to z České republiky, dále pak z Rumunska, Řecka, Slovenska, Španělska. Za realizací projektu stojí Česká centra, Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy a W&Art. 

Ambicí celodenní závěrečné konference, která se v prostorách Vlasteneckého sálu Univerzity Karlovy uskuteční poslední listopadový týden, je přiblížit pohled odborníků na aktuální evropská témata. Program je rozdělen do dvou bloků. V prvním bude řeč o roli občanské společnosti v současné i budoucí Evropě a o pohledu současné mladé generace na budoucí Evropu – Evropu za 30 let. V druhém bloku proběhne panelová diskuse týkající se regionální akce Evropa 2050 a jejího přínosu pro školství či vlivu umění v moderních pedagogických přístupech.  Součástí programu je vyhlášení evropské výtvarné přehlídky Evropa, ve které chci žít, která byla vyhlášena 21. 10. 2021 Univerzitou Karlovou, W&ART a Českými centry coby součást programů organizovaných v rámci českého předsednictví v Radě EU.  S příspěvky na jednotlivá témata vystoupí například Radka Wildová, náměstkyně ministra pro řízení sekce vysokého školství, vědy a výzkumu, Michal Nedělka, děkan Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy, Ondřej Černý, generální ředitel Českých center.

BUDOUCNOST OČIMA MLADÉ GENERACE 

Projekt Evropa 2050, který vrcholí evropskou konferencí „Evropa, ve které chci žít. Evropa v roce 2050“ je zaměřen na veřejnou diskusi mladé generace o aktuálních tématech napříč českou i evropskou společností. Navazující stejnojmenná výstava pak ukazuje, jak dnešní dospívající děti vidí svou budoucnost v roce 2050 či jaká je jejich vize budoucí Evropy.  Česká centra z pozice vyhlašovatele zajistila zahraniční rozměr projektu a současně jej zařadila do vlastní rozsáhlé programové nabídky, kterou připravila u příležitosti předsednictví.  „Chceme hovořit o budoucnosti, o Evropě. Jsme přesvědčeni, že nastupující generace má být u tohoto záměru. Hlavní témata projektu – udržitelnost, kreativita a inovace se objevují v úvahách mladých lidí opakovaně,“ říká Ondřej Černý, generální ředitel Českých center a dodává: „Projekt pomáhá zviditelnit tyto priority prostřednictvím tématu ‚budoucnost společné Evropy‘. Těší nás, že si na vernisáž přijedou převzít ocenění zahraniční autoři ze čtyř zemí Evropy, z Rumunska, Řecka, Slovenska, Španělska.“

Do projektu se aktivně zapojilo 11 Českých center v zahraničí: Athény, Berlín, Bratislava, Brusel, Bukurešť, Madrid, Mnichov, Varšava, Vídeň, Soul a Paříž. Díky tomu se podařilo oslovit zahraniční školy ze 17 zemí. Současně se v síti Českých center podařilo realizovat některé doprovodné akce např. týdenní kreativní audiovizuální kemp CreaThink Europe 2050, kde se studenti a studentky naučili pracovat s audiovizuálním formátem a výstupy mohli přihlásit do soutěže Evropa 2050. České centrum  Paříž představilo vybrané projekty mezinárodní výtvarné soutěže Evropa 2050 formou interaktivní výstavy v rámci projektu Evropa a mládež. Chystají se však další výstavy a představení projektu Evropa 2050 v prostorách Evropské komise v Madridu, v Českém domě Bratislava, v Českém centru Vídeň a Českém centru Paříž. 

Více o akcizde

https://www.czechcentres.cz/projekty/evropa-2050

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram