V devátém ročníku Elektrotechnické olympiády dominovali studenti Střední průmyslové školy elektrotechnické, Praha 10, V Úžlabině 320, kteří obsadili hned první dvě místa. Do soutěže se přihlásilo na 300 soutěžících, kteří absolvovali vědomostní test z oblasti elektrotechniky. Dokonalé vědomosti prokázalo 19 účastníků, kteří test zvládli na plný počet bodů. V navazující fázi soutěže porota vyhodnotila 25 technicky orientovaných prezentací, které účastníci vypracovali s podporou svých středních škol z celé České republiky. Deset nejlépe hodnocených projektů následně postoupilo do finále, které se uskutečnilo 10. prosince 2021. Vítězem se stal projekt s názvem „Robot pomocník“ od Jakuba Jiříka, studenta SPŠ elektrotechnické V Úžlabině, na druhém místě skončil projekt „Besafe Lights“ Davida Rothbauera ze stejné školy a třetí místo patřilo Tadeáši Fryčákovi z Gymnázia Jana Opletala v Litovli s projektem „Smart Home a IoT zařízení“.

Vítěz Jakub Jiřík porotě představil projekt zaměřený na vývoj robota, který je schopen pomáhat s přenosem osobních věcí tělesně handicapovaných osob, zejména těch pohybujících se na vozíčku. Robot dokáže sledovat cíl, vyhýbat se překážkám a současně komunikovat se svým uživatelem.

Druhý student ze stejné střední školy David Rothbauer propojil ve svém projektu s názvem „Besafe Lights“ jeho technické vědomosti s koníčkem a vyvinul inteligentní osvětlení skateboardu. Modul, který je integrovaný s Bluetooth Low Energy technologií, je schopen automaticky reagovat na okolnosti jízdy.

Práce „Smart Home a IoT zařízení“ vynesla třetí místo Tadeáši Fryčákovi. Student Gymnázia Jana Opletala v Litovli vyvinul koncept chytré domácnosti, ve kterém jsou jednotlivé komponenty intuitivně připojené do vlastního centrálního řídícího systému.

Studenti na prvních třech příčkách nyní získají zajímavý bonus: mohou nastoupit bez přijímacích zkoušek na Fakultu elektrotechnickou ČVUT (FEL).

V následujících dnech se můžete těšit na zajímavé rozhovory s prvními dvěma oceněnými.